Zpět na seznam

Topol balzámový

Populus balsamifera

Foto: Topol balzámový
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 30 m
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, náročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, osázení vodních ploch
Popis

Topol balzámový je rychle rostoucí strom vysoký až 30m. Tento druh je představitelem celé skupiny amerických balzámových topolů. Tyto topoly jsou charakteristické silným vylučování pryskyřic v pupenech. Tento jev je důležitý v době rašení pupenů. V té době topoly také silně voní, ale jejich pupeny jsou výrazně lepkavé a poskytují významnou léčivou drogu. Droga obsahuje sekviterpeny, karofylen. Někteří farmakologové tvrdí, že mezi obsahovými látkami jsou i salicylové deriváty (populin).
Topol balzámový roste velmi rychle a dožívá se asi 100 let. Charakteristickými znaky tohoto topolu jsou kulaté větve a lysé mladé větévky a řapíky listů. Borka je drsná, na starých kmenech hrubě brázditá, listy na povrchu tmavě zelené, na rubu bělavé, kožovité, na okraji neprůsvitné.

Čeleď:
Salicaceae - vrbovité

Původ:
Tyto topoly rostou v Severní Americe a ve východní Asii, od subtropů po severskou tundru, v lužních lesích, v polopouštích, ve vysokých horách i na Sibiři.
Topol balzámový rostl přirozeně na velkém území od Labradoru po Aljašku na severu, na jihu až po území států New York, Michigan, Nebraska, Nevada a Oregon, zvláště v náplavech v okolí vodních toků. Pěstuje se od roku 1689, ale teprve ve 20. století získal sadovnický a lesnický význam.

Použití:
Po druhé světové válce se tento topol masově vysazoval spolu s jinými americkými topoly v rámci tehdejší „topolománie“.
Topol balzámový je perspektivní lesní dřevina, zdroj farmaceutické drogy, která se používá zevně na rány a do antirevmatických koupelí, vnitřně jako močopudný prostředek a dezinfekci močových cest. Topolový balzám je využíván i ve včelařství.
Nové fotografie rostlin