Zpět na seznam

Sandarakovník článkovaný

Tetraclinis articulata

Foto: Sandarakovník článkovaný
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 3 m do 7 m
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Leden, Říjen, Listopad, Prosinec
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, náročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství, v lékařství
Popis

Sandarakovník článkovaný je jednodomý stromek vysoký 3 -7m, s vejčitou nebo kuželovitou korunou. Kmínek je přímý, kůra šedavá, větve tenké, jakoby článkované. Listy jsou velmi drobné, šupinovité, žláznaté, vyrůstající ve čtyřech řadách. Šišky jsou maličké, 8 -12mm v průměru, čtyřboké, tvořené nestejnými srdčitě trojbokými zdřevnatělými štítky. Semena jsou dvoukřídlá, dozrávají v létě příštího roku. Strom kvete od října do ledna.

Čeleď:
Cupressaceae - cypřišovité

Výskyt:
Sandarakovník článkovaný roste v Maroku, méně v Alžírsku, Tunisku, Maltě, Španělsku. Daří se mu na svazích hor a stráních, na slunečných, často i velmi suchých místech, roste i na mělkých kamenitých půdách, s oblibou i na půdách vápenatých.

Použití:
Sandarakovník má velmi tvrdé a trvanlivé hnědočervené dřevo, charakteristické citrusové vůně. Používá se pro dřevořezby. Pryskyřice zvaná sandaraková byla součástí média na zalévání mikroskopických preparátů, používala se pro zubní tmely, v parfumerii i jako kadidlo. Kůra s obsahem tříslovin se v zemích Maghrebu používá v lidovém léčitelství jako adstringens.
Nové fotografie rostlin