Zpět na seznam

Pomerančovník čínský

Citrus sinensis

Foto: Pomerančovník čínský
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny od 8 m do 15 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Pomerančovník čínský je vždyzelený strom, vysoký 8 -15m, s trnitými větvemi.

Listy jsou sytě zelené, kožovité, podlouhle vejčité, slabě křídlaté.

Květy jsou velké, narůžovělé, vonné, vyrůstají buď v paždí listů, nebo po několika na koncích větví.

Plody jsou většinou kulovité bobule. Kožovité oplodí – pomerančová kůra, se skládá z vnější oranžové části s množstvím siličných nádržek a ze střední části nazvané Albeno. Z tenkého vnitřního blanitého oplodí vyrůstají zřetelné buňky vyplněné sladce nakyslou šťávou a vytvářejí oranžovou nebo krvavě červenou dužinu plodu. V dužině je více nebo méně – podle kultivaru- semen obalených kožovitým osemením. Byly vyšlechtěny kultivary bez semen.

Čeleď:
Rutaceae – routovité

Původ:
Strom pochází z Číny, ve středověku se rozšířil přes Indii do Středomoří, kde se hojně pěstuje. Do Evropy byl dovezen Portugalci v 18. století. U nás se pěstuje ve sklenících i v bytech, kde plodí. Plody se dovážejí syrové nebo konzervované jako džusy nebo sirupy. Před transportem se syrové plody někdy ošetřují bifenylem, který je zdraví škodlivý, proto takto ošetřenou slupku nepoužíváme.

Pěstování:
Pomerančovníku se nejlépe daří v subtropických oblastech s průměrnými teplotami 21 -22°C a s dostatečnými srážkami. Pokud je suché léto, je nutné porosty zavlažovat. Půda má být propustná, s dostatkem vzduchu.

Pomerančovník začíná plodit ve třetím roce a plného výnosu dosahuje v pátém roce. Po třicátém roce jeho plodnost kolísá, proto se plantáž obnovuje. Plody se sklízejí opatrně ručně, před dozráním, 2 -3krát do roka.

Známe asi 100 kultivarů, které se stále šlechtí.

Použití:
Plody se používají převážně syrové, ale také k přípravě zavařenin, kompotů, sirupů a ovocných šťáv. Olej pomerančových květů se používá do kolínské vody. Z 1kg květů se získávají asi 4g tohoto oleje. Pomerančová silice se přidává do některých léků a voňavek.
Nové fotografie rostlin