Zpět na seznam

Olše zelená

Alnus viridis

Foto: Olše zelená
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 50 cm do 2 m
Barvy rostliny zelená
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, kyselé půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Olše zelená je bohatě větvený, 0,5 -2,5m vysoký strom. Kůra je hladká, na starších větvích nahnědlá nebo popelavě šedá. Mladé větévky jsou chloupkaté, hranaté, olivově zelené nebo červenohnědé, pupeny jsou purpurově červené, leské, dlouze zašpičatělé, přisedlé a lehce lepkavé. Listy jsou vejčité, krátce zašpičatělé, řapíkaté, na bázi zaoblené, okraje s velmi jemnými ostrými zoubky, v mládí lepkavé, oboustranně lysé, až 6cm dlouhé a 4,5cm široké, s 5 -8 páry žilnatiny. Samčí jehnědy jsou bělavě chloupkaté, kvetou na jaře v době rašení listů, bez stopek, jsou živě žlutě zbarvené, až 6cm dlouhé. Podpůrné listeny jsou zpočátku zelené, později fialově hnědé. Samičí květenství je jemné, v pupenech přezimující, teprve s listy rašící, vzpřímené, červenozelené, asi 1cm dlouhé, s 5 -8 jedmotlivými květy. Šištice jsou 10 -15mm dlouhé, zpočátku zelené a velmi lepkavé, zůstávají většinou až do jara na rostlině a pak se zbarví téměř černohnědě a zdřevnatí. Strom kvete od dubna do května.
Na kořenech tohoto stromu se objevují výrůstky velikosti jablka. Jsou to houby, které poutají volný vzdušný dusík pro potřeby rostliny. Proto roste olše i na chudých půdách.

Čeleď:
Betulaceae - břízovité

Výskyt:
Olše zelená roste v borech, na svazích, v příkopech, lavinových pásmech, u potoků a v lužních lesích. Většinou na kyselých a vlhkých půdách, vyžaduje stinné severní polohy, zejména pahorkatiny. Vyskytuje se v Alpách, v horách střední Evropy, Karpatech a na několika horských výspách na Balkáně, u nás na Šumavě, v poříčí Chrudimky, děčínských stěnách, v okolí Rumburku, na Jihlavsku, v Hrubém Jeseníku i jinde.

Použití:
Dřevo olše zelené je velmi odolné vůči vodě a bylo proto dříve dopravováno pro stavební účely i do Benátek.
Nové fotografie rostlin