Zpět na seznam

Muškátovník vonný

Myristica fragrans

Foto: Muškátovník vonný
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 18 m
Barvy rostliny žlutobílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Muškátovník vonný je strom vysoká až 18m, s kuželovitou korunou podobnou naší hrušni. V kultuře do růstá výšky 6 -9m. má tmavošedou borku.

Listy jsou střídavé, vejčité až kopinaté, celokrajné s krátkým řapíkem, kožovité, vždyzelené, na líci tmavší, na rubu světlejší.

Květy jsou jednopohlavné, samčí rostou většinou v 5 -6květých hroznech, samičí vyrůstají většinou jednotlivě v úžlabí listů. Obojí květy jsou žlutobílé, trojcípé.

Plod je zelenožlutý, o průměru 5cm, na obvodu s výrazným švem, ve které za zralosti puká a otevírá se dvěma chlopněmi. Toto oplodí obsahuje jedno velké, asi 4cm dlouhé a cm široké, oříšku podobné semeno s hnědošedým osemením, které je obalené oranžově červeným, cípatě rozdřípeným, chrupavčitě kožovitým míškem.

Čeleď:
Myristicaceae – muškátovníkové

Původ:
Muškátovník vonný pochází z Indonésie, odtud se rozšířil do Přední i Zadní Indie, na Antily a do Brazílie.

Pěstování:
Muškátovník se pěstuje ve vlhkém a teplém tropickém podnebí u mořského pobřeží, v nadmořské výšce 500 -600m. stromy začínají plodit 8 -10 let po výsevu, nejvíce ve stáří 15 -40 let, ale často plodí i stromy staré 100 let.

Sklizeň začíná v době praskání oplodí, které se odstraňuje. Míšek se opatrně sloupne, aby se příliš nerozlámal, a potom se suší a lisuje. Do obchodu se dostává jako muškátový květ neboli maciz. Aby získal svou chuť, postřikuje se během sušení mořskou vodou. Usušený je rohovitý, lámavý, žlutočervený, aromatický.

Semena zbavená míšku se suší, až začnou v osemenění chrastit. Potom se osemenění odstraní a semena, která přicházejí do obchodu, se ošetří vápnem, aby tak byla chráněna před škůdci ve skladech.

Použití:
Muškátový květ je kořením pokrmů, kořeníme jím ale jen v malých dávkách, protože požití pouhé poloviny oříšku může způsobit smrt. Tuk lisovaný ze semen se používá při výrobě mastí, mýdel a náplastí, silice v lékařství, potravinářství i v kosmetice při výrobě voňavek a mýdel. Dužina plodů se zpracovává na zavařeniny, kompoty apod.
Nové fotografie rostlin