Zpět na seznam

Maklura oranžová

Maclura pomifera

Foto: Maklura oranžová
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny oranžová
Barvy listů zelená
Tvary listů srdčité, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, v zemědělství
Popis

Maklura oranžová je strom s kulovitou, nízko nasazenou korunou, vysoký max. 20m. Má tmavě oranžovohnědou, brázditou borku. Na větévkách vyrůstají postranní trny. Listy jsou vejčité až podlouhle kopinaté, 5 -12cm dlouhé, na líci lesklé, na bázi srdčité. Je to dvoudomá dřevina. Na samičích stromech kvetoucích v květnu až červnu jsou v té době zvláštní květenství, vypadající jako chlupaté koule. Z nich se během léta vyvíjejí žlutozelená, jako pomeranč velká (10 -14cm) plodenství. V původní oblasti nebo ve velmi teplém prostředí se později ještě více zbarvují do oranžova a ještě více pak připomínají pomeranče. Tato plodenství nejsou jedlá a v chladnějších podmínkách nedozrávají.

Čeleď:
Moraceae - morušovníkovité

Původ:
Maklura je původem ze Severní Ameriky, z území dnešních států Arkansas, Oklahoma a Texas. Byla objevena a vědecky popsána v roce 1817 a později pojmenována na počest amerického geologa Williama Maclura.

Pěstování:
V roce 1818 se začala maklura pěstovat a od té doby také roste v teplejších oblastech jako exotická dřevina, ale i jako strom poskytující cenné dřevo. Mladé rostliny špatně snášejí mrazy, zatímco starší i po hlubokém namrznutí rychle obrážejí.

Použití:
Tento strom poskytuje cenné, dosti pevné a hedvábně lesklé, tzv. žluté dřevo. Žluté dřevo je ale obchodní název pro mnoho druhů dřev podobně jako železné dřevo.
Maklury se ve Spojených státech brzy začaly používat do živých plotů, později bylo vysazeno několik stěn z této dřeviny také ve střední Evropě.
Maklura je choulostivá, exoticky vyhlížející dřevina sbírkového významu.
Nové fotografie rostlin