Zpět na seznam

Liliovník tulipánokvětý

Liriodendron tulipifera

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 60 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená, žlutozelená
Tvary listů trojboké
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v zemědělství
Popis

Liliovník tulipánokvětý je strom vysoký až 60m s kuželovitou korunou. Má střídavé, opadavé listy na konci široce uťaté a vyrůstající ve dva laloky na každé straně. Koncové květy jsou zvoncovité a mají tři lístky kališní a šest korunních. Tyčinek je mnoho, stejně jako plodolistů, které jsou střechovitě uspořádány, takže souplodí, které se z nich vyvine, se podobá šiškám jehličnatých dřevin. Dřevo liliovníků je velice cenné. Je jádrové a stárnutím stromů tmavne. Bývá označováno jako „topolové“. Z mladých stromů je dřevo bílé, ze starších žluté a z velmi starých modré.

Čeleď:
Magnoliaceae - šácholanovité

Původ:
Liliovník tulipánokvětý pochází ze Severní Ameriky. První evropští přistěhovalci do této země byli velmi překvapeni ojedinělým lyrovitým tvarem listů i tulipánovitými květy. Je proto pochopitelné, že první liliovníky opustily svou vlast poměrně brzy a patří mezi dřeviny často importované z Nového světa, první introdukce do Evropy se uskutečnila v roce 1663. Jeden z prvních liliovníků se pěstoval ve Fulhamu v Anglii. V Čechách byl poprvé vysazen v roce 1865 v Hluboké nad Vltavou. Původní areál liliovníku leží na území mezi dnešními státy Massachusetts, Wisconsin, Florida a Missouri. Nejkrásnější jedinci rostly v pohoří Allegheny.

Použití:
Liliovník tulipánokvětý je dřevina s mimořádně sadovnickou hodnotou pro velké parky a vlhké pobřežní půdy. V nábytkářství bývala oblíbená dýha z „kanárského“ dřeva. I to pocházelo z oddenků čili ze spodní části kmene liliovníku tulipánokvětého.
Nové fotografie rostlin