Zpět na seznam

Kafrovník lékařský

Camphora officinarum

Foto: Kafrovník lékařský
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny list, stonek, kořen
Popis

Kafrovník lékařský je mohutný vždyzelený strom.

Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle vejčité, s ve špičku protáhlými listy.

Květy jsou trojčetné, zelenožluté, drobné, složené v chudé úžlabní laty. Spodní část okvětí a nitek tyčinek srůstá, květní lůžko je mističkovitě rozšířené a tvoří kupulu.

Plod je vejčitá, tmavě nachová bobule velikosti hrachu, naspodu obklopená číškou. Semena nemají endosperm, ale zárodek má dvě velké, masité olejnaté dělohy.

Čeleď:
Lauraceae – vavřínovité

Původ:
Kafrovník lékařský je původem z pobřeží východní Asie, roste v Japonsku, Číně, na ostrovech Tchán-wanu a Chaj-nanu. V Evropě se může pěstovat v Itálii, často je k vidění v botanických zahradách.

Pěstování:
Kafrovník se pěstuje na Srí Lance, Madagaskaru, v teplejších oblastech Severní Ameriky. Rostlina obsahuje kafrovou silici, silně vonící, proto není strom napadán škůdci. Kafrová silice na vzduchu tuhne v kafr, který se vyskytuje v trhlinách dřeva hlavně starších stromů. U pěstovaných kafrovníků je získáván z větviček, nejčastěji se ale získává z kořenů, dřeva i listů poražených stromů destilací.

Použití:
V současné době se přírodní kafr nahrazuje syntetickým, který se vyrábí z terpentýnového oleje a kyseliny šťavelové nebo z pinenu.

Kafr se používá v lékařství, přidává se do mastí proti revmatismu a do některých léků. Uplatnění najde také proti molům, při výrobě některých třaskavin, v kosmetických přípravcích, při výrobě celuloidu.

Kafrový olej, který se získává z vody obsažené v surovém kafru se používá k technickým účelům. Ze sazí vzniklých pálením kafrového oleje se vyrábí tuš.

Kádrovníkové dřevo je velmi tvrdé, vhodné pro vodní stavby, na výrobu nábytku, protože odpuzuje moly.
Nové fotografie rostlin