Zpět na seznam

Javor stříbrolistý

Acer sacchatinum

Foto: Javor stříbrolistý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 30 m do 40 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Javor stříbrolistý je strom vysoký 30 -40m. Koruna je široce vejčitá, kůra červenohnědá, později světle šedá. Borka má hnědošedou barvu, rozpraskává se do obdélníkových pásů. Poupata jsou postavená protistojně. Listové jsou 3 -4 x 2 -3mm, vejcovité, květní jsou 4 -5mm, kulovité.jednoleté výhonky mají červenohnědou, lesklou, později světlešedou barvu. Listy jsou dlanitě zářezové, 80 -140mm dlouhé, pětilaločné. Střední lalok je často trojlaločný, řídce ostře pilovitý. Vrchní strana je světle zelená, lysá, spodní strana je stříbřitě bílá, za mlada plstnatá, později lysá. Na podzim se zbarvují do žluta až karmínověčervena. Stopka je dlouhá 40 -80mm.
Javor stříbrolistý kvete v březnu a dubnu, před rozvinutím listů. Květy jsou polygamické, okvětí strostlé, zvonkovité. Samčí květy mají okvětí rourkovité, tyčinky s nitkami 2- krát delšími než okvětí, žluté pestíky. Samičí květy mají zvonkovité okvětí, dvoupouzdrý semeník se dvěma rozdvojenými karmínověčervenými bliznami. Jsou seskupené do svazkovitých soukvětí. Vyrůstají z bočních popat. Plod je křídlatá dvounažka srůstající pod tupým úhlem. Nažka je 10 -15 x 6 -8mm, elipsoidní, zpočátku zelená, ve zralosti šedožlutá. Křídla jsou 35 -70 x 8 -15mm velké, zahnuté, žilnatina je výrazná. Plody dozrávají v červenci.

Čeleď:
Aceraceae - javorovité

Původ:
Javor stříbrolistý pochází z východní části severoamerického kontinentu, na severu od New Brunswicku a jižního Ontária v Kanadě, na jihu po sever Floridy, na západě po Dakotu, Nebrasku a Kansas. Do Evropy se dostal v roce 1725.

Výskyt:
Tento javor roste podél vodních toků spolu s jasanem černým, břízou černou, javorem červeným, břízou černou, javorem černým a jinými druhy. Velmi dobře snáší městské prostředí.

Použití:
Javor stříbrolistý je velmi dekorativní zejména na podzim. Pěstuje se v parcích a stromořadích. Známe více dekorativních forem tohoto stromu.
Nové fotografie rostlin