Zpět na seznam

Javor jasanolistý

Acer negundo

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 2 m
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, žlutozelená
Tvary listů zpeřené, vstřícné
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, v lékařství
Popis

Javor jasanolistý je listnatý strom vysoký až 20m. Jeho listy se nepodobají listům většiny javorů. Jsou sice vstřícné a opadavé, ale lichozpeřené, tří až sedmičetné, s řapíkatými, podlouhle vejčitými, špičatými lístky, které jsou 5 -13cm dlouhé a na okraji nestejně zubaté. Velmi často se pěstují pestrolisté kultivary, které ještě více znesnadní první poznání. Teprve v době dozrávání plodů se potvrdí, že jde skutečně o javor. Také mladé větévky jsou zvláštní, většinou žlutozelené, lesklé, nebo nápadně voskově ojíněné.
Květenství javoru jasanolistého je úžlabní a květy vyrůstají na dlouhých stopkách, samčí květy ve svazečcích, samičí v převislých hroznech. Plody jsou pro javory typické dvounažky s nepříliš širokým křídlem, svírající spolu ostrý úhel.
Také východoasijský javor niko nemá listy podobné většině javorů, ale složené, trojčetné, jako u jetele, dvounažky jsou nápadně chlupaté. Je spíše keřovitého vzrůstu s více kmeny, 7 -12m vysoký. Tento javor byl introdukován v roce 1881, k nám se dostal až v roce 1923 do Průhonic, kde roste nedaleko zámku dodnes. Javor jasanolistý se u nás pěstuje už od roku 1835.

Čeleď:
Aceraceae - javorovité

Původ:
Javor jasanolistý pochází ze Severní Ameriky, z oblasti ležící mezi Ontariem, Texasem Floridou. Největší porosty jsou v údolí řeky Mississippi. Do kultury byl zaveden v roce 1688 ve Fulhamu.

Použití:
Z javoru jasanolistého se podobně jako z kanadského javoru cukrového (Acer saccharum), těžil v Americe cukr. Javor niko patří mezi esteticky velmi cenné dřeviny.
Nové fotografie rostlin