Zpět na seznam

Jasan zimnář

Fraxinus ornus

Foto: Jasan zimnář
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 5 m do 12 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Jasan zimnář je opadavý strom nebo keř, vysoký 5 -12m. Má lesklé větévky s mnoha čočinkami. Pupeny jsou plstnaté, hnědé nebo šedavé. Listy jsou vstřícné, křížmostojné, lichozpeřené se 2 -4 jařmy, lístky jsou vejčité až vejčitě kopinaté, zašpičatělé, na okraji mělce nepravidelně zubaté, 3 -8cm dlouhé. Květenství je vzpřímená, později převislá lata, květy oboupohlavné, zakrněním jednoho pohlaví i jednopohlavné, čtyřčetné, vonné, koruna je rozeklaná až téměř k bázi v čárkovité, 6 -10mm dlouhé cípy, tyčinky jsou dvě, s dlouhými nitkami. Plod je hnědavá nažka s úzce obkopinatými, 2 -4cm dlouhým nícím křídlem, které při dozrávání červená. Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Oleaceae - olivovníkovité

Výskyt:
Jasan zimnář roste v jižní a jihovýchodní Evropě, v Malé Asii. Na severu dosahuje až do nejteplejších oblastí jižního Slovenska.

Použití:
Sladká míza s obsahem několika sacharidů bývala po ztuhnutí oblíbenou pochoutkou. Získávala se hlavně v jižní Itálii a na Sicílii, nařezáváním kmenů. V České republice se nyní druh místy pěstuje pro okrasu.
Nové fotografie rostlin