Zpět na seznam

Hruškovec přelahodný

Persea americana

Foto: Hruškovec přelahodný
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, hlinité půdy
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Hruškovec přelahodný je v zemi svého původu vždyzelený strom vysoký až 20m. v ovocných sadech se jeho výšky omezuje, aby se daly plody dobře sklízet.

Listy jsou střídavé, řapíkaté, podlouhle oválné, mnohdy protažené na konci ve špičku, dlouhé nejvíce 30cm a široké 15cm.

Laty voňavých květů vyrůstají na koncích větví. Květy jsou podepřeny opadavými, hnědě chlupatými listeny, okvětní lístky jsou žlutavé, z vnější strany šedě chlupaté, tyčinek je 9 ve třech přeslenech, z nichž každá má na nitce dvě oranžová nektaria.

Semeník je jeden, dozrávající v dužnatý plod – peckovici, která je zelená až nafialovělá, kulovitá, častěji ale hruškovitá, dlouhá 7 -20cm, s hmotností až 0,5kg. Pecka tvoří až 35% celkové hmotnosti plodu, uvnitř je hořké semeno se dvěma velkými dělohami a nepatrným zárodkem.

Čeleď:
Lauraceae – vavřínovité

Původ:
Hruškovec je původem z tropické Ameriky, odkud se rozšířil do všech tropických a subtropických oblastí světa.

Výskyt:
Tento strom se v současné době pěstuje kromě tropů a subtropů Střední Ameriky také v Africe a Austrálii, v jižním Španělsku, jižní Itálii a v jižní Francii.

Hospodářský význam mají pouze kultury v Kalifornii, na Havaji, Kubě, v Argentině, Brazílii, jižní Africe a v severní Austrálii.

Pěstování:
Hruškovec dobře roste na všech nezamokřených a nezasolených půdách, bez trvalého zamokření. První úrodu dává za dva roky, pro obchod se sklízejí plody ze tříletých nebo čtyřletých rostlin.

Množení:
Strom se pěstuje ze semenáčků, které se roubují nebo očkují.

Použití:
Hruškovec se pěstuje pro dužnaté plody, které jsou ze všeho ovoce nejvýživnější, obsahují hodně provitaminu A a vitaminy B1,B2,E,D,K,PP, obsah vitaminu C je zanedbatelný.
Plody je třeba sklízet nedozrálé, zelené a tvrdé. Dužina zralých plodů měkne a pokožka získává nafialovělou barvu. Zralé plody je nutné ihned spotřebovat nebo zmrazit. Jsou vhodné k přípravě zeleninových salátů ve směsi s rajčaty, paprikami a cibulí, k přípravě majonéz, zmrzlin a koktejlů. Avokádový olej se používá v kosmetice.

Dřevo tohoto stromu je téměř bezcenné, protože je velmi měkké a křehké.
Nové fotografie rostlin