Zpět na seznam

Habr obecný

Carpinus betulus

Detail
Kategorie Okrasné květem
Barvy rostliny hnědá
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Tvary listů obvejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny stříhaný živý plot, v zemědělství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Habr obecný patřil mezi stromy uctívané starými Čechy. Nažky tohoto stromu jsou sestaveny asi po dvaceti do převislých, jehnědovitých plodetsví. Plody jsou v obrysu oválné, silně zploštělé. Na bázi plodu je oválný pupek plodní, na vrcholu zoubkovité zbytky okvětí, na hřbetní i břišní straně je několik výrazných žeber. Plody jsou trvale upevněny po dvou ve velkém, trojlaločném obalu, jeho střední lalok je dlouhý asi 4 cm, postranní asi 1,5 cm. Obal je lysý, slabě lesklý, má jemnou žilnatinu a světle hnědou barvu. Oplodí je lysé, hladké nebo jemně vrásčité, má zelenohnědou nebo zelenošedou barvu. Nažka je asi 7,5 mm dlouhá a 5 mm široká.

Hypokotyl je krátce chlupatý. Klíční listy jsou široce obvejčité, na bázi s typickými střelovitými výběžky čepele, která je asi 10 mm dlouhá, kožovitá, lysá. Klíční list je krátce řapíkatý, na řapíku krátce chlupatý. První listy vyrůstají střídavě na řídce chlupatých a tuhých stonkových článcích, jsou široce vejčité až vejčité, 20 - 25 mm dlouhé a postupně větší, dvojitě ostře pilovité, krátce řapíkaté, s čárkovitými palisty a zpeřenou žilnatinou. Listy jsou chlupaté pouze na rubu na žilkách a na konci palistů, jinak lysé a v mládí řasnatě složené.

Čeleď:
Betulaceae – břízovité

Výskyt:
Na našem území je tento strom velmi významnou složkou lesních komplexů u nížiny až do pásma pahorkatin. Místy vytváří porosty zvané habřiny, častěji roste spolu s dubem, ve vyšších polohách s bukem, s lípou a jasanem.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze generativně, ale snadno se také obnovuje s pařezů. Kulturní odrůdy se množí vegetativně. Začíná plodit mezi dvacátým a čtyřicátým rokem a plodí každý rok nebo každý druhý rok. Plody zrají v říjnu a opadávají v listopadu. Semenáčky se objevují v dubnu až květnu. Klíčivost si semeno udržuje jeden až dva roky.

Použití:
V sadech se pěstuje v několika odrůdách, je ceněnou dřevinou k vytváření živých plotů. Jeho dřevo je tvrdé, těžké a z našich dřev nejvýhřevnější. Zpracovává se v kolářství, nástrojařství a modelářství.
Nové fotografie rostlin