Zpět na seznam

Břestovec západní

Celtis occidentalis

Foto: Břestovec západní
Detail
Kategorie Listnaté stromy
Výška rostliny od 20 m do 40 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny složený
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, srdčité
Typy listů listnaté, opadavé, stálezelené
Měsíce kvetení Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby
Popis

Břestovec západní je strom vysoký v Evropě až 20m, v USA až 40m. Pěstuje se od roku 1636. Roste lépe, než jihoevropský břestovec jižní, oblíbený alejový strom v různých evropských zemích. Břestovec jižní má ale hladký kmen, mladé větévky hustě chlupaté, listy tuhé, plody tmavé, fialově černé. Dřevo břestovců je husté a těžké, pružné, ohebné a houževnaté.
Břestovce jsou dřeviny s opadavými (v mírném pásmu) nebo stálezelenými listy (v tropech) s charakteristickou žilnatinou, z báze listů, od místa nasazení řapíku, se rozbíhají tři hlavní žilky.
Břestovec západní je strom s nápadně šupinovitou, hluboce rozbrázděnou borkou. Mladé větévky má spoře chlupaté, bíle tečkované. Střídavé listy jsou na větévkách „jilmovitě“ dvouřadě sestavené, na bázi srdčité, 6 -12cm, dlouhé, ostře zubaté a jen u špičky celokrajné, na líci lysé, na rubu jen na žilkách pýřité. Květy jsou dlouze stopkaté, šestičetné, oboupohlavné, občas se vyskytnou je samčí květy. Kvete koncem května. Plody jsou kulovité peckovice, v době zralosti hnědooranžové, aso 1cm velké.

Čeleď:
Ulmaceae

Původ:
Břestovec západní pochází ze Severní Ameriky, z oblasti mezi provinciemi Québec a Manitoba v Kanadě, na jihu zasahuje po Alabamu, Kansas a Severní Karolínu.

Použití:
Břestovec západní je vhodný alejový strom pro teplé oblasti.
Nové fotografie rostlin