Zpět na seznam

Břestovec jižní

Celtis australis

Foto: Břestovec jižní
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 20 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v zemědělství
Popis

Břestovec jižní je opadavý strom až 20m vysoký, se širokou korunou, hlavní větve jsou vzpřímené, obvodové větévky převislé. Borka je hladká, popelavě až bělavě šedá. Listy jsou střídavé, dvouřadé, dlouze řapíkaté, kosočtverečně podlouhlé, zašpičatělé, nesouměrné, s ostře pilovitým okrajem. Čepele na líci jsou slabě drsné, na rubu chlupaté. Květy jsou oboupohlavné nebo samičí, nenápadné. Plod je dlouze stopkatá, zpočátku zelená, později žlutavá, červenavá až téměř černá peckovice 9 -12mm v průměru. Strom kvete od dubna do května.
V ČR se tento břestovec téměř nepěstuje, naopak dost často je pěstován břestovec západní (Celtis occidentalis), původní v Severní Americe. V Bratislavě je běžným druhem v uličních stromořadích.

Čeleď:
Ulmaceae - jilmovité

Výskyt:
Břestovec jižní roste na území od Kanárských ostrovů až po Přední Asii, v řídkých lesích a na jejich okrajích, na křovinatých i skalnatých svazích, na stržích, bez závislosti na substrátu roste do výšky 1200m n.m.

Použití:
Břestovec jižní má pružné, ohebné dřevo, s hnědošedým jádrem. Používá se v kolářství, k výrobě nástrojů. Listy a plody se v lidovém léčitelství používají jako adstringens. Je to dekorativní strom, vhodný i do stromořadí.
Nové fotografie rostlin