Zpět na seznam

Ambroň západní

Liquidambar styraciflua

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 25 m do 45 m
Barvy rostliny Nažloutlá
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Ambroň západní je strom vysoký až 45m (v domovině), v Evropě sotva 25m. Má kuželovitou korunu. Nejnápadnější je na podzim, kdy se listy zbarvují z části žlutě a z části tmavočerveně.

Listy tohoto stromu jsou tří- až sedmilaločné, střídavé. Borka je hluboce brázditá a mívá korkové listy, prstově laločnaté listy jsou 10 -18cm velké, široké, lysé. Jejich laloky jsou jemně pilovité a řapíky dlouhé 6 - 10cm.

Květy vyrůstají v hlávkovitých květenstvích v květnu, nemají vyvinuty květní obaly, kalich ani korunu. Plody jsou leskle hnědé tobolky, vyvíjející se v kulovitých, asi 3cm velkých plodních hlávkách.

Rodové jméno Liguidambar bylo odvozeno z latinského liquid = tekutina a arabského ambar = pryskyřice. Ambroň západní obsahuje vonné pryskyřice, vůni vydávají i rozemnuté rostliny.

Čeleď:
Hamamelidaceae - vilínovité

Původ:
Ambroň západní se pěstuje od roku 1681 jako první vilínovitá rostlina z USA. Choulostivější ambroň východní (Liquidambar orientalis) pochází z Malé Asie a Blízkého východu. Ta roní po naříznutí vonný balzám, strylax, obsahující resinalkoholy, estery kyseliny skořicové a skořicový alkohol, vanilin a jiné látky. Užívala se jako léčivá droga a její vůně byla přirovnávána k vůni kadidla.

Pěstování:
Na mnoha místech ambroně nesnášejí středoevropské zimy a zejména v mládí namrzají. Tento strom má čtyři druhy, které se pěstují v Severní a Střední Americe, v Malé Asii a na Dálném východě, v Číně a na Tchajwanu. Jsou to opadavé listnaté dřeviny s listy podobnými javoru.

Použití:
Ambroně jsou esteticky účinné dřeviny málo odolné k nízkým teplotám. Nejvíce viniknou jako solitery.
Nové fotografie rostlin