Zpět na seznam

Albízie

Albizia julibrissin

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 2 m do 3 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Starší exempláře tohoto stromu snesnou i máz do - 10°C. Zpeřené listy se vyznačují tzv. spánkovými pohyby: večer se lístky sklápějí podle vřetene, před zimou zpravidla opadávají. Stažená latovitá květenství jsou složena z vonných květů, nápadných jemně růžovými tyčinkami. Albízie dorůstá v nádobách do velikosti 2 až 3m. Zřetelně menší je kultivar ´Rosea´, který je také více mrazuvzdorný a má karmínově červené tyčinky. Albízie kvete od července do září.

Čeleď:
Mimosaceae - cutlivkovité

Původ:
Albízie pochází ze subtropické Asie, od Íránu po střední Čínu a Japonsko Etiopie.

Pěstování:
Albízie vyžaduje výsluní, horko. Horké léto a suchý podzim podporují vyzrání dřeva a založení květů pro následující rok. Substrát by měl být jednotný, TKS 2 s trochou zahradní půdy. V letních měsících udržujeme půdu rovnoměrně vlhkou. Postranní výhony odštipujeme, aby se vyvinula krásná korunka. Rostlina se musí zazimovat teprve tehdy, až venkovní teplota poklesne po -5°C. Přezimovat může na světle při teplotě + 2 až 8°C nebo ve tmě. Staré listy pravidelně opadávají. Zaléváme jen výjimečně. V březnu podle potřeby přesadíme.

Hnojení:
Přihnojujeme do konce července každý týden.

Množení:
Množíme semeny.

Choroby, škůdci:
Občas se vyskytnou štítěnky.

Použití:
Kdo má bezmrazou zimní zahradu, může pěstovat také jiný druh Albizia lophantha. kvete od března do května krémově žlutými, až 8cm velkými květenstvími a při přezimování na světle neopadává. Oba druhy jsou vhodné pro bonsaje.
Nové fotografie rostlin