Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 1 m do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, propustné půdy, humózní půdy
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, stříhaný živý plot, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Forzýtie jsou dobře známé, brzy z jara kvetoucí keře. Všechny mají žluté, čtyřcípé, zvonkovité květy. Dorůstají výšky 1,5 -2,5m.

K rodu Forsythia řadíme tyto druhy: Forsythia x intermedia – zlatice protřední je nejčastěji pěstovaný kříženec. Má vzpřímený, široce rozložitý vzrůst a kratší méně převislé větve. Mladé výhonky jsou nazelenalé, listy jednoduché. Pěstuje se několik kultivarů, které se liší pouze v detailech: ´Beatrix Farrand´, ´Kalr Sax´, ´Lynwood´, ´Spectabilis´, ´Spring Glory´. nižší, jen O,7m vysoké jsou kiltivary ´F.x i. x japonova ´Arnold Dwarf´ a ´Maluch´.

Forsythia ovata – zlatice vejčitá je jen 1m vysoký keř, který má široce vejčité listy, drobné, světle žluté květy. Cennějším kultivarem je ´Tetragold´ s velkými zlatožlutými květy.

Forsythia suspensa - zlatice převislá dorůstá výšky 2m. Je široce rozložitá a větve má obloukovitě překloněné. Při dotyku se zemí větve snadno zakoření. Mladé větvičky jsou světle hnědé, uvnitř duté. Pěstují se dvě botanické odrůdy: var, fortunei, která má větvičky polopřevislé a listy často trojčetné nebo trojlaločné, var. sieboldii má tenké provázkovité větvičky a listy většinou jednoduché. Květy jsou na delších stopkách.

Forsythia viridissima – zlatice zelená má krásný, hustý, kompaktní kultivar ´Bronxensis´, který je jenom 40 -60cm vysoký a kvete světle žlutě už v dubnu.

Původ:
Zlatice vejčitá pochází z Koreje, zlatice převislá z Číny.

Pěstování:
Zlatice vyžadují propustnou, výživnou, vlhčí půdu a dostatek slunce. Ve stínu jsou řídké a málo kvetou. Mají všestranné použití v předzahrádkách, malých i velkých zahradách. Podle velikosti je vysazujme buď solitérně, nebo ve skupinách, nejlépe vyniknou před tmavým pozadím jehličnanů.

Nižší kultivary jsou vhodné i do velkých skalek, vřesovišť, na okraje keřových skupin, do nádob apod. vzrůstné kultivary můžeme použít na volně rostoucí nebo tvarované živé ploty. V tom případě je vhodné provézt poslední stříhání v červenci, aby do podzimu stačil narůst nový obrost, ze kterého zlatice na jaře znovu pokvete. Tvarováním plotu na podzim se logicky připravíme o jarní efekt květů.

Množení:
Zlatice se rozmnožují dřevitými a bylinnými řízky, snadné je i hřížení.
Nové fotografie rostlin