Zpět na seznam

Zimostráz čínský

Simmondsia chinensis

Detail
Kategorie Listnaté keře
Výška rostliny do 2 m
Barvy listů žlutozelená
Typy listů listnaté
Požadavky rostliny slunce, sucho, písčité půdy
Použití rostliny v lékařství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Jojoba je jediný druh botanického druhu Simmondsia. Keř povyroste během prvních dvou měsíců denně o 1,5m. Jeho kořeny mohou sahat až do hloubky 30m a odtud čerpají vodu. Jojoba se hodí ke zpevnění písčité půdy a slouží jako ochrana proti větru.

V přírodě se tento keř dožívá více než 100 let, někdy i 200 let. Rostlina je dvoudomá, samčí i samičí květy jsou nenápadné, zelenožluté. Listy jsou oválné, vstřícné, kožovité a dlouhé asi 5cm. Semena po dozrání vypadají jako jádra nebo fazole a mají velikost oliv. Plod je tobolka, která obsahuje 1-3 semena.

Jojoba je známá pro svůj tekutý vosk, který se získává z jejích semen. Vosk má uklidňující účinky. Indiánské ženy ho používají jako kosmetický prostředek pro hebkou pleť a lesklé vlasy. Dále se vosk používá při zpracování kůží, kterým dodává větší vláčnost a jemnost.

Každá tobolka obsahuje asi 50% tekutého vosku, který by mohl nahradit mnoho ropných produktů. Jojobový olej je používaný zejména ve farmaceutickém a kosmetickém průmyslu, při výrobě motorových olejů a čistících prostředků.

Větší jojobové plantáže vznikly koncem sedmdesátých let 20. století a za dalších deset let se tato rostlina stala slavnou protože se její vosk stal náhražkou velrybího tuku.
V současné době se jojoba pěstuje ve velkém hlavně v Arizoně ( USA) a na Středním
Východě.

Čeleď:
Zimostrázovité

Původ:
Je původem z pouští v severním Mexiku a na jihozápadě USA, kde roste v suchém pouštním prostředí.

Pěstování:
Jojoba divoce rostoucí dosahuje výšky 1 -2,5m. Potřebuje plné slunce, suchou a lehkou půdu. Vzrostlý keř odolá i osmnáctiměsíčnímu období sucha.

Množení:
Na jaře semena vyséváme nebo rozmnožujeme řízkováním a to také na podzim. Při sklizni otrháváme zralé tobolky
Nové fotografie rostlin