Zpět na seznam

Vřes šupinový

Cassiope hypnoides

Foto: Vřes šupinový
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 15 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny jednoduchý
Barvy listů modrozelená
Tvary listů čárkovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné
Popis

Vřes šupinový je stálezelený, poléhavý, rozvětvený, drobný pokryvný keřík, tvoří mechům podobné, až 15cm vysoké polštáře. Listy jsou malé, střídavé, hustě jako tašky na střeše uspořádané, přisedlé, až 4mm dlouhé, čárkovitě podlouhlé, špičaté, bez rýh, vzpřímeně postavené nebo volně přiléhající, temně zelené, lysé a na okrajích úplně krátce a jemně brvité. Květy jsou pětičené bílé, jednotlivé, v paždí listů a nící na koncích větévek. Květní stopky jsou tenké, načervenalé, chloupkaté, až 10mm dlouhé, v době plodnosti poněkud prodloužené. Kališní lístky jsou volné, kratší než korunka, 2mm dlouhé, karmínově červené, trojúhlé s blanitým okrajem. Květní korunka je opadavá, až 5mm dlouhá, široce zvonkovitá a až do poloviny laločnatá s okrouhlými cípy. Tyčinek je deset, jsou uzavřené. Prašníky se otevírají jediným vnějším otvorem, na špičce opatřené dlouhým, dozadu ohrnutým přívěskem. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, čnělka na bázi ztluštělá. Plod je vzpřímená, kulovitá, asi 3mm velká tobolka s pouzdry. Keř kvete od dubna do května.
Tento rod zahrnuje asi 12 druhů, rostoucích v chladných až studených pásmech severní polokoule, tedy severní Ameriky, severní Evropy a severní Asie a Himálaje. Mezi vřesovcovitými patří šupinový vřes, podobně jako Erica a Calluna, k rodům, které jsou svou strukturou listů přizůsobené extrémnější podmínkám, např. jejich úzké, často složení listy, jsou ochranou proti vysychání.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Vřes šupinový roste u vodních toků, na vlhkých mechových tundrách, ve skalních skulinách, většinou na místech s delší sněhovou pokrývkou, v arktické Evropě, na Islandu, v horách Skandinávie a ve Finsku.
Nové fotografie rostlin