Foto: Tušalaj
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů šedozelená, plstnaté
Tvary listů pilovité, srdčité, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Tušalaj je vzpřímený, až 4m vysoký, rychle rostoucí keř. Kůra je zpočátku drsná, pak šedohnědá, podélně rozpraskaná a korkovitá. Mladé větévky a pupeny jsou žlutošedě plstnatě chloupkaté, pupeny nechráněné, bez šupin. Listy jsou vstřícné, krátce stopkaté, měkké a ztlustlé, na omak drsné, vejčité nebo oválné, tupé, na bázi zaoblené nebo srdčité, na okrajích ostře vroubkovaně pilovité, horní strana je svraskalá, temně zelená, na rubu šedě plstnatá, podobně i řapík. Palisty chybí. Malé květy jsou bílé a vonné, v poupěti často s načervenalým nádechem, pětičetné, v hustých, vyklenutých, vrcholových okoličnatých vrcholících, květní stopky jsou hustě chloupkaté. Kalich je srostlý s krátkou trubkou a krátkými cípy. Květní korunka je krátce zvonkovitá, až 8mm široká s malými cípy. Tyčinek je pět, jsou v korunce přirostlé, umístěné mezi korunními plátky, prašníky se otevírají směrem dovnitř. Semeník je spodní, čnělka krátce trojcípá. Plod je jednosemenná vzpřímená peckovička, vejčitá a poněkud zploštělá, korunovaná zbytky kalicha, zpočátku červená, později černá, lesklá. Pecka je téměř plochá. Keř kvete v dubnu, květnu a června.


Čeleď:
Caprifoliaceae - zimolezovité

Výskyt:
Tušalaj roste přednostně na vápenatých půdách a ve slunných stanovištích, v Alpách až do výšky 1400m, hlavně ve středozemních oblastech a v teplých místech střední Evropy, v Anglii, na Balkánském poloostrově, v jižním Rusku, u nás od nížin do podhůří roztroušeně až hojně.

Použití:
Ohebné větévky se dříve používaly k vázání snopů a v košíkářství. Peckovice jsou mdle nasládlé, téměř nepoživatelné. Květy má v oblibě hmyz, zejména včely a brouci.
Nové fotografie rostlin