Zpět na seznam

Trnovec kristův

Paliurus spina - christi

Foto: Trnovec kristův
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, zubaté, vejčité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, vápenité půdy, kamenité půdy, nenáročné
Popis

Trnovec Kristův je hustý, vzpřímený nebo rozložitý, občas převisající keř, až 3m vysoký s šedou nebo červenohnědou kůrou. Pupeny jsou obklopeny dvěma rozdílně velkými, chloupkatými šupinami. Listy jsou střídavé, téměř dvouřadé, většinou krátce řapíkaté, 2 -4cm dlouhé a 1,5 -3,5 široké, šikmo oválné nebo vejčitě okrouhlé, celokrajné nebo výrazně zoubkované, na líci sytě zelené, rub je světle zelený. Palisty jsou přeměněné v krátké, červenohnědé trny, jeden z nich je delší, rovný a šikmo vzpřímeně odstávající, druhý trn je kratší a dozadu zahnutý. Květy jsou malé, vždy s pěti kališními lístky, korunními plátky a tyčinkami, zelenožlutými, úžlabními a v chudokvětých okoličnatých vrcholících. Kališní lístky jsou do kruhu rozprostřené, korunní plátky jsou většinou stočené. Plod je kulovitý, suchý, 2 -3cm v průměru, žlutohnědý, s kožovitou vnější slupkou a dřevnatým jádrem, na bázi obklopený češulí a kolem dokola křídlatý. Tento blanitý lem je zvlněný a hnědočervený. Keř kvete od května do srpna.
Trnovec Kristův tvoří na Balkáně často rozsáhlé porosty. Je to nejodolnější keř vůči okusu a často se stává nástupcem po zpustošených dubinách. Údajně byla z tohoto keře upletena Kristova koruna, což je možné, protože trnovec se vyskytuje ve zvýšené míře kolem Jeruzaléma.

Čeleď:
Rhamnaceae - řešetlákovité

Výskyt:
Trnovec Kristův roste v listnatých lesích, houštinách a na pastvinách, na kamenitých, suchých místech na vápně a prahorninách, v jižní Evropě, od Itálie přes Balkánský poloostrov, Malou Asii po Čínu.
Nové fotografie rostlin