Zpět na seznam

Tavolník vrbolistý

Spiraea salicifolia

Foto: Tavolník vrbolistý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 2 m
Barvy rostliny bílá, narůžovělá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko
Popis

Tavolník vrbolistý je keř až 2m vysoký s lysými, žlutohnědými nebo šedohnědými, nevýrazně hranatými, vzpřímenými větvemi. Kůra se vláknitě odlupuje, listy jsou krátce řapíkaté, podlouhle kopinaté až 7cm dlouhé, na bázi klínovitě zúžené, téměř od báze jednoduše nebo dvojitě pilovité, rub čepele je lysý nebo na střední žilnatině slabě chloupkatý, s nápadně vystupující žilnatinou. Květy jsou bílé nebo světle růžové, velmi početné, na koncích větévek uspořádané v úzkých, 10 -12cm dlouhých pyramidálních latách. Květní stopka je asi 5mm dlouhá, krátce chloupkatá. Kališní lístky jsou široce trojúhlé, na vnitřní straně chloupkaté a v době kvetení a plodnosti vzpřímené. Korunní plátky jsou okrouhlé, 2,5 -4mm dlouhé. Měchýřky jsou malé, nažloutlé, na švu poněkud brvité. Semena jsou vřetenovitého tvaru, asi 2mm dlouhá. Tento druh kvete od června do července.
Tavolník vrbolistý krásně voní, připomíná vůni hlohu. K lákání hmyzu slouží také vylučování nektaru na zduřelém kroužku uvnitř kalichu. Tento druh se podílí na vzniku mnoha kříženců, např. tavolníku šeříkokvětého nebo stálekvetoucího Spiraea x syringiflora a Spiraea x semperflorens.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Tavolník vrbolistý roste na vlhkých loukách, rašeliništích, v olšinách, na březích řek a potoků, okrajích lesů, podél cest a plotů, zčásti zplanělý. Roste od nížin až do horského pásma, s oblibou na křemičitém podkladě. Vyskytuje se od Čech přes východní Alpy na jih až po Maďarsko a jižní Rusko, východně po Sibiř a východní Asii.
Nové fotografie rostlin