Zpět na seznam

Tamaryšek čtyřmužný

Tamarix tetrandra

Foto: Tamaryšek čtyřmužný
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 80 cm do 3 m
Barvy rostliny bílá, růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, nenáročné
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny list
Popis

Tamaryšek čtyřmužný je stálezelený, lysý až papilózní, 80 -300cm vysoký keř nebo strom s hladkou, zelenočernou kůrou. Větve má metlovité, hustě spirálovité, uspořádané, částečně střechovitě se překrývající, většinou přilehlé, přisedlé, 2 -5mm dlouhé a 0,8 -1,2mm široké, úzce vejčité až kopinaté, na horním konci špičaté, na bázi zúžené, světle zelené, posázené několika kráterově prohloubenými žlázkami. Květy jsou čtyřčetné, 3 -4mm v průměru, bílé, vzácně růžové, krátce stopkaté, jednoltivě v paždí kopinatých, na svém konci dlouze zašpičatělých podpůrných listenů sedících na loňských výhonech. Květy jsou složeny do 3 -5cm dlouhých, hustých, klasnatých hroznů, dohromady uspořádaných v dlouhá latnatá květenství. Kališní lístky jsou 1,5 -2,5mm dlouhé, vejčité, na horním konci špičaté až tupé, lehce kýlovité, na okraji široce blanité. Korunní plátky jsou 2,5 -3mm dlouhé, úzce vejčité, na horním konci okrouhlé až tupé, rozložené, po odkvětu opadávající. Tyčinky jsou na bázi s laloky disku srostlé, s nažloutlými až růžovými prašníky. Plod je 3 -5mm dlouhá, úzce kuželovitá, zelenobílá, trojpouzdrá tobolka, s mnoha semeny, která mají na čele vlasový přívěsek. Keř kvete od dubna do června.

Čeleď:
Tamaricales - tamaryškovité

Výskyt:
Tamaryšek čtyřmužný roste na mořském pobřeží, na stepích, na vlhkých, slaných půdách a na přímém slunci, od mořského pobřeží po horské pásmo. Vyskytuje se v jihovýchodní Evropě, od východního Balkánu po Krym a Kypr.

Použití:
Tamaryšky patří k prvním obyvatelům slaných stepí. Jejich listy vylučují pomocí svých žláz velké množství soli, proto se někdy i k získávání soli používají.
Nové fotografie rostlin