Zpět na seznam

Sibiřanka hladká

Sibiraea laevigata

Foto: Sibiřanka hladká
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny zelená, Nažloutlá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů modrozelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Sibiřanka hladká je strnule vzpřímený, až 1,5m vysoký, hustý keř s tlustými, červenohnědými větvemi, které jsou v mládí lehce chloupkaté, později olysají. Kůra je šedohnědá, slabě popraskaná. Listy jsou na větévkách stěstnané, zčásti ve svazečcích, úzké, podlouhle vejčité až elipčité, 4 -10cm dlouhé a asi 2cm široké, na bázi klínovitě zúžené, vpředu špičatě trnité, celokrajné, s velmi krátkým řapíkem, který stonek krátce pochvovitě obepíná, nebo listy přisedlé, na líci nápadně modrozelené, vavřínovitě lesklé, lysé, na rubu poněkud světlejší, snevýraznou postranní žilnatinou. Květy jsou drobné, zelenobílé nebo lehce nažloutlé, někdy jednopohlavné, ve vrcholových, vzpřímených, až 12cm dlouhých, latnatě upsořádaných hroznech. Plody jsou asi 5mm dlouhé, měchýřkovité, se dvěma semeny v jednotlivých chlopních. Zbytek čnělky odstává na plodu vodorovně. Sibiřanka hladká kvete v květnu a někdy také ještě na podzim.
Tento hustý, bohatě kvetoucí keř se pěstuje v evropských zahradách a parcích od roku 1750. Zplanělý jedinci jsou vzácní. Keř je velmi mrazuvzdorný a suchovzdorný, nesnáší déle trvající přemokření. V literatuře se čato nazývá Sibiraea altaiensis.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Tento druh pochází z jižní Sibiře.

Výskyt:
Sibiřanka hladká roste na kamenitých, skalnatých svazích, na okrajích lesů, v houštinách a na mezích, s oblibou na vápenatých půdách, většinou pouze v nížinách. Areál tohoto druhu sahá od jžní Sibiře do západní Číny. V Evropě se nalézá je v Chorvatsku.


Použití:
Sibiřanka se občas vysazuje do zahrad a parků.
Nové fotografie rostlin