Zpět na seznam

Sápa křovitá

Phlomis fruticosa

Foto: Sápa křovitá
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 80 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů celokrajné, vejčité, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Sápa křovitá je polokeř vysoký 80 -130cm, hustě hnědě chlupatý s hvězdicovitými chlupy. Listy jsou vstřícné, dolní dlouze, horní krátce řapíkaté, vejčitě podlouhlé až podlouhle kopinaté, 3 -10cm dlouhé, s celokrajným okrajem, zvlněným nebo jemně vroubkovaným, jsou kožovité s hustě síťovanou žilnatinou, na líci vmáčklou, takže povrch listu je krabatý, na rubu je bíle vlnatá. Květenství je vrcholovité, úžlabní listeny složené ze 14 -36 květů, podkvětní listeny jsou vejčitě kopinaté. Květy jsou souměrné, kalich má pět krátkých trojúhelníkových ušten s ven vyhnutými ostny. Koruna je dvoupyská, souměrná, 25 -35mm dlouhá, sytě žlutá. Tyčinky jsou čtyři, čnělka dvouklaná, ramena nestejná. Plod je tvrdka. Rostlina kvete od března do dubna.
Ve Středozemí rostou i další druhy rodu, např. na Krétě velmi podobná žlutokvětá sápa vlnatá (Phlomis lanata). Na Iberském poloostrově roste sápa nachová (Phlomis purpurea) s růžovými, 23 -26mm dlouhými květy. Další druh sápa knotovkovitá (Phlomis lychnitis) má velmi úzké, čárkovitě kopinaté listy a žlutokvěté květy. Na Baleárech roste sápa italská (Phlomis italica) s růžovými, 20mm dlouhými květy.

Čeleď:
Laminaceae - hluchavkovité

Výskyt:
Sápa křovitá je rozšířená od Francie a Sardínie na východ až na Kypr. Roste na suchých kamenitých, vápnitých půdách, až do nadmořské výšky 1050m (Kréta).

Použití:
Sápa křovitá se pěstuje jako okrasná rostlina.
Nové fotografie rostlin