Zpět na seznam

Růže sírová

Rosa hemisphaerica

Foto: Růže sírová
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 1 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Tvary listů dlanitě složené, zubaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra
Popis

Stará báje vyprávěla o tom, že si v dávnověku jednotlivé lidské rasy odnášely z kolébky lidstva i vlastní růže: Evropané červenou růži keltskou a Asiaté plemena žlutokvěté růže. Opravdu jen tam jsou přirozené areály několika dalších žlutokvětých růží.
Růže sírová je bohatě větvený keř, vysoký až 150cm, se silnými hákovitými ostny. Lístků v listech je 5 -9, jsou šedozelené. Květy jsou v průměru široké 4cm, žluté, šípky jsou oranžově červené.
Další asijskou růží je růže kokanská (Rosa kokanica), která má větve s přímými ostny bez příměsi štětinovitých osténců. V evropských zahradách trpí černou skvrnitostí, pokud neroste v suchu a na přímém slunci. Je to keř vysoký až 2m. Má načervenalé, v mládí chlupaté větve. Lístků v listech bývá 5 -7, intenzivně voní. Květy jsou velké asi 5cm . Šípky mají hnědavou barvu. Kvete v květnu až červnu.
Růže prvosenkovitá (Rosa primula) je také středoasijská žlutá růže. Byla objevena v roce 1910 nedaleko Samarkandu. Je to keř vysoký asi 2m. Má velmi aromatické, mimořádně dlouhé listy, složené z 13 -15 lístků. Květy jsou běložluté nebo bledě žluté.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Podrod:
Rosa

Sekce:
Pimpinellifoliae

Původ:
Růže sírová přirozeně roste ve skalnatých terénech Turecka, Íránu, Arménie a v pohoří Kopet-dag v nadmořských výškách 800 -1800m n.m.
Růže kokanská roste původně na skalnatých stráních v Afgánistánu a ve Střední Asii, v Altajském pohoří a v Ťan-šanu ve výškách do 2800m n.m., ale také v podhůří, např. v okolí Taškenu.
Růže prvosenkovitá roste v Turmenistánu až po severní Čínu, v Evropě není zcela mrazuvzdorná.

Pěstování:
Růže sírová se v Evropě pěstuje jen velmi málo, většinou jen v botanických zahradách. Známější je její plnokvětý kultivar ´Flore Pleno´ pěstovaný v Evropě od 17. století. Ten má tu nepříjemnou vlastnost, že se po déle trvajícím deštivém počasí jeho květy vůbec neotevřou. Vlastní hmotností květy převisají.
Růže kokanská vyžaduje suché stanoviště a plné slunce a růže prvosenkovitá zimní přikrývku.

Množení:
Růže množíme nejlépe řízkováním, množení očkováním je obtížné. Je nutné vybrat k očkování vhodnou podnož. Nejlépe vyhovují beztrnné šípkové keře.
Nové fotografie rostlin