Zpět na seznam

Růže čajová kultivar ´meinzer fastnacht´

Rosa ´meinzer fastnacht´

Foto: Růže čajová kultivar ´meinzer fastnacht´
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 80 cm
Barvy rostliny modrá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, hlinité půdy, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny volně rostoucí živý plot, solitéra, skupinové výsadby
Popis

Jsou skupiny, nebo celé rody rostlin, jejichž květy mají snad všechny existující barvy, jako třeba obyčejné macešky nebo hvězdice. Až donedávna bychom marně sháněli žlutokvětý šeřík obecný, nikde neuvidíme svítivě červený kosatec, ani modrou chryzantému, o kterou šlechtitelé marně usilují, stejně jako o modrou růži. V některých katalozích najdeme díky schopnému tisku a počítačovým trikům nabídku modrokvětých růží. Ale slovo modrokvětý by mělo být psáno v uvozovkách. Zatím se šlechtitelů podařil pouze modrofialový tón, stříbřitě fialová nádech a podobně označené zbarvení. Modrá růže je zatím dostupná pouze uměle obarvená.
K „ modrokvětým“ se tedy většinou počítají růže, které asi nelépe reprezentují kultivar ´Meinzer Fastnacht´. v anglicky mluvících zemích byl rozšiřován pod názvy ´Blue Moon´nebo ´Sissi´. Je to typická velkokvětá růže z třídy čajohybridů, vyšlechtil ji německý růžař Tantau v Holsteinu v roce 1964. Vybral ji z výsevu pocházejícího z křížení jiné známé „stříbromodré“ růže, kultivaru ´Sterling Silver´, druhým rodičem byl nepojmenovaný semenáč. To je obvyklý postup při šlechtění, a ne každá nová růže dostane jméno, mnohé jsou jen dobrým výchozím materiálem nebo mezistupněm. Tak tomu bylo i v případě mateřské rostliny kultivaru ´Meinzer Fastnacht´. Američanka G. Fischerová při svém křížení použila svůj nepojmenovaný semenáč jako matku a pyl přenesla z osvědčeného kultivaru ´Gloria Dei´, tak vznikl v roce 1957 světoznámý kultivar ´Sterling Silver´.
Kultivar ´Meinzer Fastnacht´ má v průměru až 10cm velké, plné květy složené z asi 40 lístků. Poupata jsou dlouhá, zašpičatělá. Květy výrazně voní,citrónově. Listy jsou jasně zelené, lesklé. Vzrůst keříku je strnule vzpřímený, vysoký asi 80cm. Tento kultivar obdržel v roce 1964 v Říme zlatou medaili.
Kultivar ´Mamy Blue´ je výpěstek francouzské firmy Delbard. Jméno a šíření tohoto kultivaru jsou patentově chráněny. Je to rovněž modrokvětá růže s krásným, lahvicovitým, vysokým poupětem, zcela plnokvětá. Vůně květů směsí vůně citrónové, gerániové, fialkové a senné. Keřík je vysoký 80 až 100cm. Tento kultivar je odolný vůči chorobám.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Kultivar ´Mainzer Fastnacht´byl vyšlechtěn v německém Holsteinu.

Pěstování:
Kultivar ´Mainzer Fastnacht´ je ochotně kvetoucí, nemocím odolávající růže.
Růže nakupujeme zásadně v růžových školkách, nikdy ne u překupníků nebo v supermarketech, kde rostliny bávají špatně uloženy i ošetřeny. Vzhledem k tomu, že nejsou prostokořenné a nemají listy, nemůžeme zjistit jejich zdravotní stav. Růže vysazujeme ještě v den nákupu do jamky hluboké nejméně 40cm a prokypřené do 60cm. Vyžadují slunné, teplé a chráněné stanoviště, nesnášejí stín a přílišné vlhko.

Množení:
Množíme jen některé druhy a odrůdy, jiné je lépe svěřit odborníkům. Nejjednodušší je množení řízkováním, obtížnější je očkování na vhodnou podnož, nejčastěji podnožový beztrnný šípek.
Nové fotografie rostlin