Zpět na seznam

Retama jednosemenná

Retama monosperma

Foto: Retama jednosemenná
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 3 m
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Leden, Únor, Březen, Duben
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, písčité půdy, kamenité půdy, náročné
Popis

Rentama jednosemenná je prutovitý keř, vzdušného vzhledu, vysoký do 3m. Má tenké zelené větévky s asi 13 rýhami. Listy jsou drobné, horní čárkovitě kopinaté, dolní trojčetné, hedvábitě chlupaté, velmi rychle opadavé, celkový vzhled keře je tedy bezlistý. Květy jsou souměrné, krátce stopkaté, v krátkých chudokvětých bočních hroznech, kalich je zvonkovitý, dvoupyský, často červenavý, koruna je 9 -15mm dlouhá, bílá, vonná, pavéza růžově žilkovaná, chlupatá. Plod je mírně dužnatý lusk, dlouhý 12 -16mm, obvejčitý nebo téměř kulatý, žebernatý, bočně smáčklý, zakončený krátkým zobánkem, s 1 -2 semeny. Rostlina kvete od ledna do dubna.
Podobným druhem je Retama raetam. Liší se menšími květy, lusky dlouhými 10 -20mm s dlouhým zobánkem. Dalším podobným druhem je Retama sphaerocarpa se žlutými květy. Liší se jejich menší velikostí, asi 5 -8mm, lusky jsou velké 7 -9mm, suché, lysé.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Výskyt:
Retama jednosemenná roste v západním Středomoří, ve Španělsku, v jižním Portugalsku, v Maroku, Alžírsku, na Kanárských ostrovech. Je možné ho najít na písčinách, kamenitých svazích kopců v dosahu mírného oceánského klimatu.
Retama raetam roste na Sicílii, v zemích Maghrebu, na saharských dunách, na Kanárských ostrovech.
Retama sphaerocarpa roste ve Španělsku, východním Portugalsku a v severozápadní Africe.
Nové fotografie rostlin