Zpět na seznam

Ramie sněhobílá

Boechmeria nivea

Foto: Ramie sněhobílá
Detail
Kategorie Listnaté keře
Výška rostliny od 2 m do 3 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená, plstnaté
Tvary listů zubaté, srdčité, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, mrazuvzdorná, písčité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v zemědělství
Použitelné části rostliny stonek
Popis

Ramie sněhobílá je keř vysoký 2 -3m.

Listy jsou dlouze řapíkaté, srdčité,vroubkovaně zubaté, jejich čepele jsou na svrchní straně sytě zelené, na spodní straně hustě běloplstnaté.

Květy jsou zelenožluté, někdy až červené, uspořádané do hroznovitých květenství, která vyrůstají z paždí listů. Plodem je nažka.

Čeleď:
Urticaceae – kopřivovité

Původ:
Druh pochází z východní Asie. Pěstuje se na Floridě, v Malajsku, Brazílii, Argentině, ve Španělsku a na Sicílii. Do Evropy se dostala na začátku 18. století.

Pěstování:
Ramie je náročná kulturní rostlina, vyžaduje vysoké teploty po celý rok, vydatné dešťové srážky, propustnou, písčitou půdu, dostatečně vzdušnou, s vysokým obsahem živin. Je odolná proti krátkodobým mrazům.

Velmi obtížné ale důležité je stanovit dobu sklizně. Pokud se sklízí příliš brzy, snižuje se výnos, pokud příliš pozdě, utrpí jakost vláken. Nejpříznivějším obdobím sklizně je doba mezi kvetením a zráním semen.

Sklizené rostliny se zbaví kůry a vlákna se oddělují na strojích. Usušená vlákna přicházejí do obchodu pod názvem čínská tráva. Sklízí se 3 -4krát za rok. Nejvyšší výnosy poskytují plantáže mezi 3- a 7. rokem po založení.

Použití:
Vlákna rostliny jsou silně hygroskopická, dají se dobře barvit i bělit. V Asii se z nich vyrábí prádlo, osobní i stolní, rybářské sítě i sítě proti moskytům. Vlákna se také používají jako náhražka lnu a konopí a jako příměs k bavlně. Vzhledem k pevnosti a odolnosti proti vlhku se z nich vyrábějí padákové šňůry a vnitřní potahy protipožárních hadic.
Nové fotografie rostlin