Zpět na seznam

Rakytník řešetlákový

Hippopae rhamnoides

Foto: Rakytník řešetlákový
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 2 m
Tvary rostliny jehněda
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Použitelné části rostliny plod
Popis

Rakytník řešetlákový je trnitý keř až 2m vysoký. Má dlouhé podzimní výhonky a větve v mládí šedě šupinaté. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, úzce kopinaté, celokrajné, na líci lysé a na rubu stříbřitě plstnaté, rostlina je dvoudomá. Prašníkové květy jsou směstnané do krátkých jehněd, pestíkové tvoří krátké, chudé hrozny. Plody jsou žluté, hnědě tečkované peckovice. Keř kvete v dubnu a květnu.

Výskyt:
Rakytník řešetlákový je rozšířený hlavně v jihoevropských sadech, u nás se vysazuje jako ozdobný keř a jen zřídka zplaňuje.

Použitelná část:
Z rostliny se používá plod.

Sběr:
Plod se sbírá na počátku zrání v srpnu až říjnu, kdy je červenooranžový a tvrdý. Nesuší se, zpracovává se čerstvý hned po sklizni. Při zpracování je nutné, aby nebyla syrová šťáva dlouho na vzduchu, nepřišla do styku s kovy a nebyla dlouho zahřívána na vyšší teplotu. Při eventuálním zpracování na sirup, džem nebo marmeládu je vhodné dbát opatření, která chrání vitaminózní obsah.

Použití:
Plody obsahují organické kyseliny, glykosid quercetin a velké množství vitamínu C a A. Jeden kilogram čerstvých plodů je 100 až 200 denních dávek vitamínu C pro dospělého člověka a asi 100 tisíc jednotek vitamínu A. Nejvíc vitamínu obsahují bobule v září. Za deštivého počasí jich silně ubývá.
Droga se užívá jako roborans denně 5 -10g zahuštěné marmelády z plodů při nedostatku vitamínu C, v rekonvalescenci, při celkové slabosti a snížené odolnosti organismu při chronických infekčních onemocněních.
Vysazování rakytníku by se měla věnovat větší pozornost než dosud, protože peckovice jsou jedním z nejbohatších pramenů vitamínu C. Také listy ho obsahují velké množství. Rakytník vedle užitkovosti má také pěkný vzhled, zejména na podzim. Pěstuje se hlavně v Mongolsku. Plody se tam setřásají v zimě do prostřené plachty.
Nové fotografie rostlin