Zpět na seznam

Ořechokřídlec klandonský

Caryopteris x clandonensis

Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny modrá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září
Požadavky rostliny slunce, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny nádoby, skalky, střešní zahrady
Popis

Ořechokřídlec je mělce kořenující keř. Nejznámější je kultivar ´Heavenly Blue´, který roste stroze vzpřímeně s mnoha výhony, až 1m vysokými. Listy jsou kopinaté, na špičce tmavozelené, při bázi šedozelené a aromatické. Květy mají sytě blankytně modrou barvu a vyrůstají v rozvětvených latách na konci výhonů. U kultivaru ´Kew Blue´ velmi bohatě kvetoucího, jsou květy tmavomodré. Ořechokřídlec kvete v srpnu až září.

Čeleď:
Verbenaceae - sporýšovité

Původ:
Ořechokřídlec je původem z Mongolska, severní Číny. Zahradní odrůdy vznikly v roce 1930 v Clandonu v Anglii.

Pěstování:
Ořechokřídlec vyžaduje slunné, před větrem chráněné stanoviště, hlinitopísčitou zahradní zem s pískem v poměru 2:1. Ve vegetační době mírně zaléváme, přemokření rostlině škodí. Rostlinu včas přeneseme k přezimování, umístíme ji na světlém nebo tmavém místě při teplotě + 5 až 10°C. Mírně zaléváme, ale kořenový bal nesmí nikdy zcela vyschnout. Na jaře rostlinu hluboko seřízneme, aby mohly vyrazit nové výhony. Podle potřeby přesadíme.

Hnojení:
Hnojíme do srpna každý měsíc.

Množení:
Množíme v létě polovyzrálými řízky.

Použití:
Ořechokřídlec je dobré kombinovat s rudými růžemi, pěstovanými v nádobě, nebo v blízkosti skalky, na okraji terasy ve spojení s trvalkami, např. s kontryhelem (Alchemilla mollis), růžovou hvězdicí (Aster dumosus) nebo s pupalkou (Oenothera missouriensis).
Nové fotografie rostlin