Zpět na seznam

Oleandr obecný

Nerium oleander

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy rostliny červená, bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté
Měsíce kvetení Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Olendr obecný je vzpřímený, 2 -4m vysoký keř. Listy jsou většinou v přeslenech po třech nebo čtyřech, vzácně vstřícné, kožovité, čárkovitě kopinaté, 6 -15cm dlouhé, v řapík zúžené, se silně vystouplým hlavním nervem a mnoha souběžně se sbíhajícími postranními žilkami, často se stočeným okrajem. Květy jsou svítivě červené nebo bílé, asi 3mm v průměru, vrcholové, v okoličnatých hroznech, bez vůně. Kalich je nálevkovitý, hluboce pětiklanný, žláznatý, s odstávajícími, vejčitě kopinatými a zašpičatělými cípy. Korunka je talířovitě rozprostřená, s pěti doprava stočenými, kolovitě uspořádanými, šikmo zastřiženými cípy, v jícnu s pěti šupinami, které tvoří malou vedlejší korunku. Semeník má na bázi nektarové žlázky. Čnělka je nitkovitá, s tlustou hlavičkou blizny. Měchýřky jsou luskovitě protáhlé, rovné a poněkud smáčklé, vzpřímené, znatelně hranaté, až 15cm dlouhé. Semena jsou hustě huňatě chloupkatá. Keř kvete od června do října.
Kultura oleandru je možná pouze v nejmírnějších oblastech, ale i tak je určitý zimní chlad předpokladem pro bohaté kvetení v létě. Listy a výhony obsahují jedovatou mléčnou šťávu, její složení ochromuje je podobně jako u Strophantusu činnost srdce. V roce 1808 způsobilo údajně čerstvě nařezané dřevo použité jako rožeň na opékání smrt 8. napoleonským vojákům.

Čeleď:
Apocynaceae - toješťovité

Výskyt:
Oleandr obecný roste divoce na skalnatých svazích kolem jezera Garda. Je často vysazovaný a mnohde zplanělý v oblastech kolem Středozemního moře. Je velmi bujný ve vyschlých korytech řek a na písčitých půdách. Vyskytuje se ve Středozemí, od severní Afriky přes jižní Evropu po Izrael, Malou Asii a Írán.
Nové fotografie rostlin