Zpět na seznam

Ochmet evropský

Loranthus europaeus

Foto: Ochmet evropský
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 20 cm do 50 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité, okrouhlé, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, nenáročné
Popis

Ochmet evropský je vidličnatě větvený keř parazitující na stromech, 20 -50cm vysoký, s kulatými, temně hnědými větévkami. Listy jsou opadavé, téměř vstřícné, tlusté, krátce řapíkaté, opakvejčité, až podlouhle elipčité, tupé, zúžené v řapík, celokrajné, temně zelené. Květy jsou dvoudomé, samičí ve vrcholových řídkých klasech, samčí v hroznech. Květní osa napodobuje pod květem kalichovitý útvar. Vlastní kalich je krátce a lehce zoubkovaný, má 4 -6 podlouhlých, žlutozelených, 3 -4mm dlouhých, volně postavených obalových listenů. Tyčinek je tolik jako obalových listenů, před kterými stojí. Semeník je spodní, čnělka nitkovitá s hlavičkovitou bliznou. Nepravý plod je asi 10mm dlouhý, bobulovitý, hruškovitý až kulatý, se šťavnatou a lepkavou dužinou. Keř kvete od května do června.
Svým bilogickým chováním je rostlina velmi podobná jmelí. Je také poloparazitem, který se svoji potřebu vody a živin zajišťuje speciálními orgány, které pronikají do hostitelské rostliny. Mezi tyto rostliny patří takéjmelí jalovcové (Arceuthobium oxycedri), které je domovem v jižní Evropě a dává přednost různým druhům jalovce, zejména Juniperus communis).

Čeleď:
Loranthaceae - ochmetovité

Výskyt:
Ochmet evropský roste od jižní Evropy přes Rakousko a Čechy střední, severní a východní, Moravu - Haná a Opavsko, v Sasku. Vyskytuje se roztroušeně na různých druzích dubů. V západní a jižní Evropě přednostně na dubu pýřitém (Quercus pubescens) nebo na ceru (Quercus cerris). Občas také cizopasí na kaštanech a olivách.
Nové fotografie rostlin