Zpět na seznam

Netvařec křovitý

Amorpha fruticosa

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny klas
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, stín, chudé půdy, nenáročné
Použití rostliny skupinové výsadby, nádoby
Popis

Netvařec křovitý je vzdušný, řídce větvený keř, 2 -4m vysoký. Je to dekorativní keř, často olistěný jen v horní části, z opadavými, střídavými, lichozpeřenými listy, jejichž textura je vzdušná, ale celkový pohled nevábný. Atraktivní jsou ale květy, uspořádané do hustých latnatých, postupně rozkvétajících klasů. Květy jejichž „motýlovité“ koruny jsou redukovány pouze na modrofialovou pavézu, rozkvétají v červnu, z právě kvetoucích vyčnívají tyčinky se zlatými prašníky. Plody jsou malé, při bázi zahrnuté, chudosemenné lusky.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Původ:
Netvařec křovitý pochází ze Severní Ameriky, z území od států Connecticut a Minnesota na severu po Louisianu a Floridu na jihu. Do Anglie byl introdukován v roce 1724.

Pěstování:
Dnes patří netvařec mezi keře nejčastěji používané pro ozeleňování neplodných půd, svahů a suťových náspů, např. v Maďarsku a na jižním Slovensku. Snáší dobře imise, takže se může vysazovat v těsné blízkosti prašných provozů cementáren a oceláren. Jako mnohé bobovité rostliny obohacuje půdu dusíkem. Má pevnou kořenovou soustavu, díky které se dobře vyrovnává především s nepříznivými podmínkami. Na druhé straně způsobuje právě tato soustava nesnáze ve školkařské práci, protože předržené sazenice nelze ze školek bez poškození dobýt a doporučuje se raději je na místě zničit.
Tato dřevina je podezřelá z toxicity.

Množení:
Téměř všechny netvařce se velmi dobře množí semeny i vegetativně, protože se skoro každý do země vložený kousek výhonu (dřevitý řízek) ujímá.

Použití:
Netvařec křovitý je vhodný pro kulisové výsadby v antropicky pozměněné krajině. Je to rostlina včelařsky velmi významná, protože poskytuje hojnost nektarové pastvy, ale málo medu.
Nové fotografie rostlin