Zpět na seznam

Medvědice alpská

Arctostaphylos alpina

Foto: Medvědice alpská
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 60 cm
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů červená, zelená, šedozelená
Tvary listů pilovité, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, kamenité půdy, nenáročné
Popis

Medvědice alpská je opadavý, plazivý, polštářkovitě pokryvný keřík, jehož poléhavé větévky nejsou delší než 60cm a mají své konečné výhonky vystoupavé. Listy jsou krátce řapíkaté, střídavé, až asi 5cm dlouhé a 1cm široké, opakvejčité, na bázi dlouze klínovitě zúžené a dlouze brvité, zašpičatělé, okraje jsou ostře pilovité, oboustranně síťovitě žilkované, na lícní straně svítivě zelené, na rubu šedozelené, na podzim se barví svítivě červeně a zůstávají na rostlině až do jara. Květy jsou pětičetné, zelenobílé nebo lehce načervenalé, po 2 -5 v malých, vzpřímených, vrcholových hroznech, objevují se krátce před nebo současně s rašením listů. Květní stopka má na bázi dva přední listeny, podpůrný listen je bělavý, uťatý a na horním konci zkadeřeně brvitý. Kališní lístky jsou strostlé, cípy pravoúhlé a lehce brvité. Květní korunka je vejčitě džbánkovitá, až asi 6mm dlouhá, dopředu je silně zúžená s malým otvorem okoruhlé korunní cípy jsou dozadu ohrnuté. Tyčinek je deset a jsou uzavřevné, přívěsky jsou podstatně kratší než prašníky. Semeník je svrchní, kulovitý, pětipoutzdrý. Plod je kulovitá, šťavnatá, nejprve červená, později leskle modročerná bobule. Semena jsou asi 3mm dlouhá s drsnou slupkou. Keřík kvete od května do června.
U této medvědice je velmi krásné její podzimní zbarvení. Poléhavé lodyhy vytvářejí mnoho kořínků, které pak, po úhynu hlavního kořene přebírají další růst rostliny.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Medvědice alpská roste ve vřesovištích na skalnatém podkladě, v Alpách většinou nad 1500m. Vyskytuje se v horách Evropy, kromě nejsevernějších poloh, v severním Rusku, severním a středním Finsku až po Pyreneje, Středních Apeninách a severní Albánii.
Nové fotografie rostlin