Zpět na seznam

Marhaník granátový

Punica granatum

Foto: Marhaník granátový
Detail
Kategorie Opadavé
Výška rostliny od 2 m do 4 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v lékařství, v potravinářství
Použitelné části rostliny květ, stonek, plod
Popis

Marhaník granátový je opadavý keř vysoký 2 -4m nebo strom. Má šedou kůru a zřetelné lenticeli, větve jsou někdy porostlé trny.

Listy jsou krátce řapíkaté, lysé, lesklé a tmavě zelené, vstřícné, podlouhle kopinaté, celokrajné, dlouhé asi 4 -8cm.

Květy mají v průměru až 6cm, kališní i korunní listy jsou korálově červené, vyrůstají jednotlivě, nebo po 2 -3 jak na koncích, tak i po stranách větví v paždí listů.

Plod je vysychavá, až 12cm široká bobule s kožovitým, hnědožlutým, červeným nebo hnědým oplodím, na vrcholu s dozrávajícím kalichem. Semena jsou v pouzdrech umístěných ve dvou vrstvách nad sebou. Ve spodní části plodu jsou tři pouzdra, v hořejší části bývá 6 -9 pouzder. Semena mají endosperm, za zralosti jsou obalena růžovou až červenou rosolovitou zdužnatělou vnější částí osemenění – míškem.

Čeleď:
Puniaceae – marhaníkovité

Původ:
Druh pochází z Íránu, Afghánistánu a Pákistánu, odtud se rozšířil do starého Egypta, Indie a Číny, kde roste v horkých oblastech. Nachází se téměř ve všech tropických a subtropických oblastech světa a také v jižní Evropě.

Pěstování:
V našich klimatických podmínkách se pěstuje jen v některých botanických zahradách ve sklenících, nesnáší mrazy. Plody se k nám dovážejí.

Rostliny začínají plodit asi ve 4. roce po zakořenění. Plody dozrávají v chladnějších oblastech se studenou, ale bezmrazou zimou a s horkým suchým létem. Příliš vlhké podnebí rostlinám nesvědčí.

Použití:
Šťavnatá dužina se používá na saláty a na osvěžující nápoje. Kůra stromů, květy i suché stěny plodu se používají ve farmaceutickém průmyslu, červené barvivo na barvení orientálních koberců.
Nové fotografie rostlin