Zpět na seznam

Mandloň nízká

Prunus tenella

Foto: Mandloň nízká
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 50 cm do 1 m
Barvy rostliny červená
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, kopinaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, propustné půdy, nenáročné
Popis

Mandloň nízká je hustě olistěný 0,5 -1,5m vysoký, podzemními výběžky se rozrůstající keř. Větve jsou lysé, kulaté, na svých koncích většinou hranaté, metlovité, zeleně či hnědavě lesklé. Starší větve mají stříbřitě šedou kůru, pupeny jsou vejčité, hnědé, jejich šupiny na okrajích brvité. Listy jsou podlouhle kopinaté, 3 až 7cm dlouhé, báze je klínovitě zúžená, vpředu poněkud zašpičatělá, nevýrazně stopkatá, okraje jemně a ostře pilovité. Květy jsou růžově červené, většinou jednotlivě, vzácněji po 2 -3, téměř přisedlé, na bázi obklopené zbylými pupenovými šupinami. Kalich je trubkovitý až nálevkovitý, asi 10mm dlouhý. Kališní lístky jsou vejčité, 5mm dlouhé, jemně pilovité. Korunní plátky jsou úzce opakvejčité, na bázi klínovitě zúžené, špička je zaoblená, 10 až 15mm dlouhé. Tyčinky jsou 4 -8mm dlouhé, s načervenalými nitkami. Čnělka je v dolní části plstnatě chloupkatá, blizna kyjovitého tvaru. Peckovice je téměř kulatá, velikosti lískového oříšku, 15 -22mm dlouhá, hustě šedě, plstnatě chloupkatá. Dužina je bez šťávy, pecka svraskalá, se siťkovou strukturou. Plod není jedlý, semena jsou velmi hořká. Keř kvete od března do začátku května.
Květy tohoto keře se rozvíjejí již před rašením listů koncem března, začátkem dubna. Jsou pro včely vyhledávanou první potravou v časném jaru. Semena obsahují větší množství hořkého mandlového oleje, po požití se mohou dostavit známky otravy.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Výskyt:
Mandloň nízká roste v suchých listnatých houštinách, v suchých a na byliny bohatých travních plochách, na stepních loukách, občas na vinohradských mezích. Vyskytuje se od východní Sibiře přes západoasijské a jihoruské stepní oblasti až po Maďarsko a Dolní Rakousko, občas se vysazuje v severní Evropě.
Nové fotografie rostlin