Zpět na seznam

Mandarinkovník sladký

Citrus reticulata

Foto: Mandarinkovník sladký
Detail
Kategorie Listnaté keře
Barvy rostliny bílá
Barvy listů zelená
Tvary listů vykrajované, kopinaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, vysoká vzdušná vlhkost
Použití rostliny v potravinářství
Použitelné části rostliny list, stonek, plod
Popis

Mandarinkovník sladký je vždyzelený keř, ale i strom menšího vzrůstu.

Listy jsou střídavé, kožovité, s krátkým, téměř nezřetelným křídlatým řapíkem a s kopinatými, slabě vroubkovanými čepelemi.

Květy jsou poměrně drobné, bílé, vonné, vyrůstají ve svazečích.

Plody jsou mandarinky, o průměru 5 -6cm jsou zploštěle kulovité. Žlutá a oranžová slupka se snadno odlupuje. Mezokarp je tenký, na rozdíl od pomeranče nemá střední sloupek. Dužina je velmi sladká a vonná. Semena jsou četná, s kožovitým osemeněním a několika zárodky.

Byly vyšlechtěny kultivary téměř úplně bez semen, odolné proti mrazu, takže se mohou pěstovat i v severnějších oblastech.

Čeleď:
Rutaceae – routovité

Původ:
Druh pochází z jižní Asie. Plantáže jsou převážně v Japonsku, Číně, Indii, na Floridě, v Kalifornii a v Jižní Americe. Od 19. století jsou jeho kultivary také ve Středomoří.

Pěstování:
Mandarinkovník vyžaduje množství srážek a průměrnou teplotu okolo 21 -22°C, v subtropických oblastech. Pokud chybí dostatek přirozených srážek, je nutné rostliny zavlažovat. Půda nemusí být příliš bohatá na živiny, ale je nutné, aby byla dostatečně propustná a provzdušněná.

Rostliny vypěstované ze semen je nutné očkovat nebo roubovat. Mandarinkovník dosahuje značného stáří,ale po 30. letech výnosy klesají. Plody se sklízejí nedozrálé, ručně, aby se nepoškodily a při převozu nekazily.

Množení:
Rostlinu je možné množit semeny, ale množí se převážně stonkovými řízky, vzácněji odnožemi.

Použití:
Mandarinková silice se získává převážně lisováním slupek zralých plodů. Hlavní složkou silice je D-limon, který se používá k výrobě tresti pro voňavkářský průmysl. Pro parfumerii se využívá také listová mandarinková silice z větévek a listů, vyrábí se v Itálii, ve Španělsku, na Floridě a v Brazílii.
Nové fotografie rostlin