Zpět na seznam

Lýkoveček drobnokališný

Chamaedaphne calyculata

Foto: Lýkoveček drobnokališný
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny bílá
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů plstnaté, modrozelená
Tvary listů pilovité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vápenité půdy, nenáročné
Popis

Lýkoveček drobnokališný je stálezelený, až 1m vysoký keř, se vzpřímenými, metlovitými větévkami, mladé výhony jsou chloupkaté. Listy jsou kožovitě tuhé, střídavé a velmi krátce řapíkaté, až 50mm dlouhé a asi 12mm široké, elipčitě podlouhlé, okraje jsou úplně nebo nevýrazně pilovité a lehce stočené, na lícní straně temně zelené, rub je rezavě šupinatý s nápadně vystouplou hlavní žilkou, oboustranně, ale zejména na rubu s rezavě hnědými štítkovitými chloupky. Pětičetné květy jsou bílé, nící, jednotlivě v paždí listů, na koncích výhonů jsou sestavené v jednostranné, vodorovné nebo nakloněné 15 -20květé hrozny. Dva široce vejčité přední listeny jsou umístěné těsně pod kalichem, který překrývají. Kališní lístky jsou na bázi strostlé, asi 2mm dlouhé, vejčité, tupé, zvenčí jemně huňatě chloupkaté. Květní korunka je válcovitá, asi do 1/3 laločnatá s trojúhlými laloky, dozadu ohnutými. Deset tyčinek je uzavřených v korunce, prašníky zústávají bez přívěsků, jsou ale na špičce trubkovitě prodloužené a otevírají se na konci dvěma póry. Semeník je svrchní, pětipouzdrý, čnělka přečnívá korunku. Tobolka je nící, kuklovitě smáčklá, semena jsou kulatá . Tento keř kvete od března do července, občas remontuje na podzim.
Linné přiřadil tento druh k rodu Andromeda, liší se ale jdnotlivě v paždí listů postavenými květy a na rubu šupinatě rezavými listy.

Čeleď:
Ericaceae - vřesovcovité

Výskyt:
Lýkoveček drobnokališný roste na horských rašeliništích a ve vlhkých lesích, vzácně. Vyskytuje se v severovýchodní Evropě, v baltských státech, v severním Polsku, Skandinávii, Laponsku, Finsku, ve východním a severním Rusku.
Nové fotografie rostlin