Zpět na seznam

Lýkovec vavřínový

Daphne laureola

Foto: Lýkovec vavřínový
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 40 cm do 1 m
Barvy rostliny žlutozelená
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, kopinaté, okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny skalky
Popis

Lýkovec vyvřínový je stálezelený, vzpřímený keř, 40 až 120cm vysoký, málo větvený. Mladé výhony mají žlutozelenou, později světle hnědou kůru. Listy jsou střídavé, kopinaté až podlouhle oválné, nad svým středem nejširší, celokrajné, s klínovitou bází, 3 -12cm dlouhé a 1 -3,5cm široké, kožovité, na líci temně zelené a matně lesklé, rub je světlejší, lysý, květy žlutozelené, 6 -12mm dlouhé, většinou po pěti, v úžlabních, přisedlých nebo krátce stopkatých, nakonec nících hroznech. Pouze slabě vonné, trubkovitá část květu je asi stejně dlouhá jako volné kališní cípy. Plody jsou vejčité, lehce zašpičatělé, modročerné.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec vavřínový roste v mírně vlhkých, kamenitých, světlých listnatých lesích a houštinách, většinou na vápenaté půdě, převážně v kopcovitém terénu, vystupuje do nadmořské výšky do 1000m. Vyskytuje se téměř v celé západní a jižní Evropě, od Pyrenejského poloostrova severně po Skotsko, na jihu po Sicílii a východně po Rumunsko a Bulharsko.

Pěstování:
Lýkovec vavřínový je oblíbenou skalničkou. Je ale velmi citlivý na mráz, poroste pouze v mírném, vyrovnaném podnebí. Potřebuje pro svůj růst vápenaté, výživné, nepříliš suché, kypré půdy. Někdy se na trhu nabízí kříženec lýkovce kavkazského a vonného Daphne x Burkwoodii. Tento zahradní kříženec má speciální nároky na půdu.
Nové fotografie rostlin