Zpět na seznam

Lýkovec skalní

Daphne petraea

Foto: Lýkovec skalní
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 10 cm do 20 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hlávka
Barvy listů zelená
Tvary listů kopišťovité, kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, vápenité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny v lékařství
Popis

Lýkovec skalní je stálezelený zakrslý keř, drnovitého vzrůstu, 10 až 20cm vysoký, bohatě vidličnatě větvený a s krátkými, obloukovitě ohnutými, křehkými a bohatě s jizvami po listech posetými větvemi. Větévky mají šedohnědou borku, pouze na vrcholech výhonů jsou růžicovitě olistěné a mezi listy huňatě chloupkaté. Listy jsou čárkovitě kopinaté až kopišťovité, 8 -12mm dlouhé a 2 až 3mm široké, lysé, kožovité, na konci tupé a bez nasazené špičky, na líci lesklé, rub je bělavě tečkovaný, jsou přisedlé, s téměř trojhranným středním nervem. Květy jsou růžové, přisedlé, huňaté, chloupkaté, většinou po 3 -5, vzácněji po deseti, ve vrcholových nebo úžlabních hlávkách. Korunní trubka je 9 -12mm dlouhá, cylindrická, volné cípy dosahují pouze 1/4 délky trubky. Kališní lístky jsou tupé, široce vejčité, obklopují květní trubku pouze na její bázi. Semeníky jsou podobně jako bobule lehce chloupkaté. Keř kvete od června do července.
Lýkovec skalní je rostlinou skalních štěrbin, která se svým sukovitým, bohatě větveným kmínkem těsně přimyká ke kolmým dolomitovým stěnám jižních Alp. Tento druh je přísně chráněný, je edemitem jižních Alp, kde se dokázal udržet jako relikt terciéru.

Čeleď:
Thymelaeaceae - lýkovcovité

Výskyt:
Lýkovec skalní roste vzácně ve skalních škvírách kolmých stěn, někdy i ve skalní suti, většinou na vápně, je zastoupen od pásma kopců do 2000m n.m. Vyskytuje se pouze v severní Itálii, od severního konce jezera Garda až do Alp kolem Brescie.

Použití:
Z čerstvé kůry se připravuje výluh proti zánětům zažívacích a močových orgánů.
Nové fotografie rostlin