Zpět na seznam

Krušina olšová

Frangula alnus

Foto: Krušina olšová
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny do 4 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny vrcholík
Barvy listů zelená
Tvary listů celokrajné, vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, nenáročné
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby, v lékařství
Popis

Krušina olšová je keř nebo strom vysoký až 4m, kůra mladých větví je nazelenalá, později šedohnědá, s typickými světlými, korkovitými bradavičkami. Listy jsou střídavé, vejčité, tenké, celokrajné, s 6 -9 páry obloukovitých žilek, které na spodní straně trochu vystupují. Květy se objevují od května do července, jsou malé, nenápadné, zelenavě bílé, uspořádané ve vrcholících v úžlabí listů. Peckovice se podobají bobuli, zpočátku je zelená, pak červená a nakonec černá. Často sedí zralé černé plody vedle nezralých červených společně na větévce, plody dozrávají od srpna do září.
V 17. a 18. století kůru často používali jako projímadlo chudí lidé. Dříve se z kůry připravovaly i prostředky proti svrabu, vředům, proti nemocem žaludku a jater. Dřevěné uhlí, získané z větví, bylo důležitou složkou při výrobě střelného prachu do ručních palných zbraní.
Krušinu olšovou je možné zaměnit s řešetlákem počistivým (Rhammus catharticus), ten má ale listy vstřícné a trnitý obrost. Také druhy svídy, také s obloukovitými postranními žilkami na listech, mají vstřícné listy.

Čeleď:
řešetlákovité

Původ:
Krušina olšová roste v Evropě, v Asii, severozápadní Africe a v severní Americe je to zdomácnělý keř.

Použitelné části:
Z tohoto keře se používá kůra, která obsahuje antrachinonové glykosidy, především glukofrangulin A a B a třísloviny.

Sběr:
Od května do července se odřezávají větve, ze kterých lze kůra poměrně snadno loupat. Kůra se suší na slunci nebo při teplotě do 40 stupňů, před použitím se uchovává jeden rok nebo se zahřívá více hodin na 80 -100 stupňů. Čerstvá kůra působí silně dráždivě a vyvolává bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Během stárnutí se přeměňují obsahové látky na lépe snesitelné formy.

Použití:
Kůra krušiny je výborným projímadlem, působí asi za 6 až 10 hodin po požití. Nálev nebo hotový lék se používá k vyprazdňování střev před operacemi nebo krátkodobě při hemoroidech. Bez lékařské rady se krušina nesmí užívat déle než 1 -2 týdny. Také některé čaje určené k hubnutí nebo čištění krve obsahují v malém množství kůru krušiny, ale nelze je doporučit.
Použití krušiny je nepřípustné v době těhotenství a kojení, při zánětlivém onemocnění nebo neprůchodnosti střev. Ani děti mladší 12 let nesmí nálev používat. Čaj z krušiny se smí pít je po jednom šálku denně a po dobu jen 1 -2 týdnů, jinak dojde k porušení rovnováhy iontů v těle vyměšováním příliš velkého množství draslíku. To působí škodlivě na srdce a na oběhový systém. Při dlouhodobém užívání může dojít k porušení střev. Různá vyšetření naznačují, že existuje vztah mezi střevními tumory a dlouhodobým užíváním projímavých prostředků s antrachinonovými glykosidy. Při krátkodobém užívání ale nehrozí žádné riziko. Při zácpě je lépe nejprve zkusit semena lnu, fíky nebo čerstvé borůvky.
Nové fotografie rostlin