Zpět na seznam

Křídlatec trojlistý

Ptelea trifoliata

Foto: Křídlatec trojlistý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 1 m do 5 m
Barvy rostliny zelenobílá
Tvary rostliny lata
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů zpeřené, celokrajné, vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červen
Požadavky rostliny slunce, polostín, sucho, teplomilná, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy
Použití rostliny solitéra, skupinové výsadby
Popis

Křídlatec trojlistý je 1,5 až 5m vysoký keř, se zpočátku chloupkatými větvemi, které jsou olivově zelené až skořicově nahnědlé. Větve mají šedou kůru, která je spolu s dření mladých výhonů nepříjemně aromatická. Listy jsou trojčetně zpeřené, jednotlivé lístky přisedlé, vejčité, elipčité, prostřední lístek je 6 -12cm dlouhý, jsou celokrajné nebo výrazně vroubkované, oboustranně zúžené, na líci lesklé, temně zelené, lysé, na rubu světlejší, šedozelené, nakonec pouze na žilnatině s jednotlivými chloupky, ve světle žláznatě tečkované. Květy jsou asi 1cm, 4 -5četné, zelenobílé, lehce vonné, uspořádané ve 4 -8cm širokých, vrcholových, okoličnatých latách. Kališní lístky jsou na bázi strostlé. Korunní plátky jsou podlouhlé, 3 -4 krát přečnívající kališní lístky, zvenčí jsou krátce chlupaté. Tyčinky jsou čtyři, vyrůstají z báze semeníku, s měkce chloupkatými nitkami. Někdy jsou tyčinky v květu zakrnělé, nebo je redukovaný semeník. Plody jsou talířovitě smáčklé, okrouhlé, asi 2 -2,5cm v průměru, kolem dokola jsou široce křídlaté a po chmelu vonící, jsou velmi podobné jilmovým plodům. V každém pouzdru je jedno semeno, podlouhlé, zploštělé s lesklou černou slupkou. Keř kvete v červnu.

Čeleď:
Rutaceae - routovité

Výskyt:
Křídlatec trojlistý roste na svazích, lesních okrajích i ve světlých listnatých lesích, většinou na kyprých, živných a občas sušších půdách. Vyskytuje se v atlantické Severní Americe od Long Islandu po Floridu.

Použití:
Křídlatec trojlistý se od roku 1704 pěstuje v evropských zahradách a často je i zplanělý. Okřídlené a aromatické hořké plody se občas používaly jsko náhrada za chmel.
Nové fotografie rostlin