Zpět na seznam

Jasmín křovitý

Jasminum fruticans

Foto: Jasmín křovitý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 2 m
Barvy rostliny žlutá
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů okrouhlé
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Květen, Červen, Červenec
Požadavky rostliny polostín, stín, vlhko, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Použití rostliny podrostová dřevina
Popis

Jasmín křovitý je malý, stálezelený nebo přes zimu zelený, 1 -2m vysoký, poněkud strnulý lysý keř, s ostře čtyřhrannými, metlovitými, zelenými větévkami. Listy jsou střídavé, trojčetné, vzácněji s jedním nebo dvěma lístky, které jsou 1 -2cm dlouhé, podlouhle elipčité až kosočtverečné, vpředu zpravidla tupé nebo vykrojené, kožovité, lesklé, na obou stranách lysé. Květy jsou žluté, 1 -1,5cm dlouhé, téměř bez vůně, po 2 -5 v chudokvětých chocholících na zkrácených postranních výhonech. Kališní lístky jsou částečně jemně brvité, s podlouhlými cípy, které dosahují jen 1/4 délky korunní trubky. Korunka je s dlouhou trubkou a asi stejně dlouhými volnými díly kolovitě rozprostřenými a až 3cm v průměru. Plod je kulatý, 7 -9mm dlouhý, černý, s masitou stěnou. Keř kvete od května do července.
Jasmín křovitý se liší od ostatních u nás rostoucích druhů svými střídavými listy a slabě vonnými květy. Jasmín pravý se do Evropy dostal v 16. století. Pro získání vonné látky se v jižní Francii vysazuje jako polní kultura velkokvětá varieta. V zahradách nacházíme dost často červeně kvetoucí jasmín čínský (Jasminum beesianum) nebo jasmín prvosenkový (Jasminum primulinum).

Čeleď:
Oleaceae - olivovité

Výskyt:
Jasmín křovitý roste často jako podrost ve smíšených lesích, houštinách, na slunných svazích i na skalách. Ve střední Evropě je s oblibou vysazovaný jako okrasná rostlina. V teplejších jižnějších oblastech je zplanělý a zdomácnělý. Vyskytuje se ve středozemní oblasti, od Iberského poloostrova přes jižní Francii, jižní Alpy, Itálii a Balkánský poloostrov až do Malé Asie, Íránu a severní Afriky.
Nové fotografie rostlin