Zpět na seznam

Indigovník barvířský

Indigofera tinctoria

Foto: Indigovník barvířský
Detail
Kategorie Listnaté keře
Výška rostliny do 100 cm
Barvy rostliny růžová
Tvary rostliny hrozen
Barvy listů zelená
Tvary listů zpeřené, celokrajné
Typy listů listnaté, stálezelené
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy
Použitelné části rostliny květ, list, stonek
Popis

Indigovník barvířský je polokeř s asi 1m vysokým dřevnatým kmenem s bylinnými větvemi, na kterých vyrůstají střídavé lichozpeřené listy s celokrajnými podlouhle vejčitými lístky.

Listy vzhledem připomínají listy u nás známého trnovníku akátu.

Květy jsou drobné, růžové, uspořádané v hroznech a jako všechny bobovité rostlina mají srostlý kalich a 5 korunních lístků, z nichž tři jsou volné a dva srostlé v člunek. Hnědá kulovitá semena jsou uloženy v lusku.

Známe asi 350 druhů tohoto rodu, asi od roku 2000 př.n.l. jeho pěstování mimo Orient se rozšířilo až v 18. století, kdy se začal pěstovat také v jižní Evropě. Na území našeho státu jeho kultura nezasahovala.

Čeleď:
Fabaceae – bobovité

Původ:
Tento polokeř pochází ze západní Afriky, odtud se rozšířil do všech tropických i subtropických oblastí.

Pěstování:
Pěstování indigovníku není složité. Semena se vysévají do sponu asi 30 x 30cm do dobře vyhnojené půdy, brzy vyklíčí a za 4 -5 měsíců je možné sklízet první nať. Sklizeň je možné opakovat třikrát, protože pokosené rostliny brzy obrůstají. Po třetím pokosení se zorané pole osadí jinou plodinou.

Použití:
Indigovník pravý se pěstuje pro modré barvivo – indigo, obsažené v celé rostlině, zejména v listech. V poslední době je ale přírodní indigo potlačováno indigem syntetickým.

Škrob napuštěný indigem byl u nás znám jako šmolka na modření prádla. Indigo se také používalo k barvení a potisku tkanin.

Rostliny zbylé po vylouhování barevné složky se používají jako hnojivo nebo palivo.
Nové fotografie rostlin