Zpět na seznam

Hortenzie velkolistá

Hydrangea macrophylla

Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny do 10 cm
Barvy rostliny červená, modrá, bílá, růžová
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů pilovité, vejčité, řapíkaté
Měsíce kvetení Březen, Duben, Květen, Červen, Červenec
Popis

Hortenzie jsou opadavé keře vysoké 1 až 3 m ( v domovině dosahují výšky až 4 m). Habitus mají vzpřímený až široce rozložitý. Většinou bývají olistěné až k zemi.

Jejich listy jsou krátce řapíkaté a široce vejčité, okraj mají hrubě pilovitý.
Květy má hortenzie uspořádány v koncových chocholících, které jsou ploché, polokulovité až kulovité a 15 až 20 cm velké.

Barvu mají bledě modrou, purpurovou, růžovou, červenou a bílé květy mění barvu podle půdní reakce. V půdě alkalické jsou růžové a v půdě kyselé jsou modré. Rostlina kvete od března do července. Plodem je tobolka.

Čeleď:
Hydrangeaceae (hortenziovité)

Popis rodu:
Do rodu Hydrangea zahrnujeme přibližně 90 druhů. Rozšířeny jsou ve východní a jihovýchodní Asii, na východu Severní Ameriky a v horách Jižní Ameriky.

Původ:
Pochází z Japonska. Do Evropy byla dovezena v 18. století a do Čech až na začátku 19.století.

Pěstování:
Hortenzie mají rády polostín. Rostliny pěstované v nádobách je vhodné přes léto letnit. V zimě přezimují při teplotě 6°C.
Rostliny v době vegetace zaléváme pravidelně a hojně. Pokud hortenzii pěstujeme v nádobě, nesmí dojít k přeschnutí jejího kořenového balu. Hortenzie špatně snáší tvrdou vodu.

Množení:
Stonkovými řízky z mladých výhonů mateční rostliny na jaře. Řízky se zasadí do směsi rašeliny a písku smíchané v poměru 1:1. Pod fólií a za teploty 20 až 25 °C zakoření asi za 3 až 4 týdny.

Hnojení:
V době vegetace hnojíme hnojivem na azalky.
Přihnojování se provádí tekutými minerálními a organickými hnojivy po zálivce. Přihnojujeme v létě a koncem zimy před začátkem květu. Po prořezání do nasazení nových výhonů nehnojíme.

Přesazování:
Řízky, které zapustily kořeny, sázíme do květináčů o průměru 8 cm, naplněných směsí zeminy, rašeliny, listovky a písku. Když se mladé rostliny rozrostou, přesazujeme je do velkých květináčů. Na jaře se rostliny ostříhají, necháme pouze pár listů, aby se vytvořily nové výhony, které budou příští rok kvést. Hortenzie se každoročně po odkvětu přesazují do čerstvého substrátu, její pH musí být kolem 5,5. Doporučený podíl substrátu: 1 díl rašeliny, 1 díl jehličnaté zeminy, 1 díl písku, doplněna je humusem.

Škůdci a choroby:
Svilušky, mšice v příliš teplém prostředí. Příliš teplé stanoviště přináší padlí.
Nové fotografie rostlin