Zpět na seznam

Hortenzie sargentova

Hydrangea sargentiana

Foto: Hortenzie sargentova
Detail
Kategorie Okrasné květem
Výška rostliny od 2 m do 3 m
Barvy rostliny fialová
Tvary rostliny chocholík
Barvy listů zelená
Tvary listů vejčité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, náročné
Použití rostliny solitéra, nádoby
Popis

Hortenzie Sargentova je keř vysoký 2 -3m, vzpřímeně rostoucí, málo větvený s holými kmínky a s drsně chlupatými větévkami. Na povrchu a zvláště na spodní straně jsou větévky hustě, drsně chlupaté stejně jako velké (až 25cm), podlouhle vejčité listy. Květy jsou uspořádány do hustých, plochých květenství, z nichž uprostřed jsou fialové fertilní oboupohlavné květy s bílými lístky. Rozkvétají v plném létě, v červenci a v srpnu. Plody jsou vícepouzdré tobolky s křídlatými semeny.
Počátkem 20. století působila v západní Číně expedice Arnoldova arboreta a Harvardovy univerzity z USA, vedená E.H.Wilsonem. Tato expedice byla jednou z nejúspěšnějších v novodobých dějinách botanických objevů a díky ní se do západních zemí dostalo mnoho do té doby neznámých rostlin.

Čeleď:
Hydrangeaceae - hortenzovité

Původ:
Hortenzii Sargentovu nalezl Wilson v západočínské provincii Cu-pej a v roce 1907 poslal Harvardově univerzitě do USA, kde byla pojmenována na počest profesora Ch. S. Sargenta.

Použití:
Díky svému zajímavému vzhledu byla tato hortenzie jako módní novinka vyhledávána významnými dendrologickými institucemi: v anglickém Kew kvetla poprvé již v roce 1911, v Průhonicích ji pěstoval A.E.Silva Tarouca již v roce 1910.
Hortenzie Sargentova má vysokou estetickou hodnotu po celý rok, vzhled „živé plastiky“ - vhodný keř pro moderní architekturu a atria.
Nové fotografie rostlin