Zpět na seznam

Cist šalvějolistý

Cistus salvifolius

Foto: Cist šalvějolistý
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 30 cm do 60 cm
Barvy rostliny Nažloutlá
Barvy listů zelená, šedozelená
Tvary listů vejčité, okrouhlé, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, stálezelené
Měsíce kvetení Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny slunce, sucho, teplomilná, vápenité půdy, chudé půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné
Popis

Cist šalvějolistý je bohatě větvený, hustý, vzpřímený,vzácně poléhavý, 30 -60cm vysoký keř, krátce plstnatě chloupkatý. Mladé větve jsou vzpřímené, hustě olistěné, s dlouhými, mnohopaprsčitými hvězdicovitými chloupky. Listy jsou jednoduché, většinou stálezelené, vstřícné, řapíkaté, 10 až 40mm dlouhé a 6 -20mm široké, vejčité až elipčité, na horním konci špičaté až tupé, na bázi zúžené nebo srdčité, svraskalé, oboustranně hustě dlouhými hvězdicovitými chloupky poseté, zelené až šedozelené, na okrajích lehce stočené. Květy jsou pětičetné, bílé s nažloutlým podkladem, 3 -5cm v průměru, dlouze stopkaté, jednotlivé nebo po dvou 2 -4 ve svazečcích v paždí podpůrných listenů, které se podobají normálním listům. Kališní lístky jsou nejsou stejné, dva vnější zahalují lístky vnitřní, vnější jsou srdčité, vnitřní široce vejčité, všechny na horním konci špičaté, hustě posázené hvězdovitými chloupky. Korunní plátky jsou 15 -20mm dlouhé a 12 -18mm široké, opakvejčité až klínovité, na horním konci téměř ploché, občas vykrojené. Plod je 5 -8mm dlouhá, pětihranná tobolka hustě pokrytá hvězdicovitými chloupky. Semena jsou kulatá, asi 1 -1,5mm velká, černohnědá, s hladkým nebo síťovitým povrchem. Keř kvete od dubna do června.
Cisty patří k nejdůležitějším zástupcům mediteránních macchií a garigues. Jejich jméno je odvozeno od řeckého „kistos“ - tobolka.

Čeleď:
Cistaceae - cistovité

Výskyt:
Cist šalvějolistý roste ve světlých porostech křovin, na skalnatých svazích, suchých loukách a dunách, s oblibou na suchých, kamenitých, chudých, vápenatých půdách ve slunných polohách, od nížin až do pásma kopců. Vyskytuje se v jižní Evropě, Sýrii, severní Africe, na sever po jižní Francii a jižní Švýcarsko.
Nové fotografie rostlin