Zpět na seznam

Čilimka vlnatá

Calicotome villosa

Foto: Čilimka vlnatá
Detail
Kategorie Okrasné listem
Výška rostliny od 100 cm do 3 m
Barvy rostliny žlutá
Barvy listů zelená
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
Požadavky rostliny sucho, teplomilná, vápenité půdy, nenáročné
Popis

Čilimka vlnatá je řídce větvený, 1 -3m vysoký, trnitý keř. Letorosty jsou zelené, žebernaté, i s trojčetnými listy s obvejčitými lístky hedvábitě chlupatými, v době letního sucha listy opadávají. Jsou stopkaté, pětičetné, souměrné květy vyrůstají po 2 -15 v úžlabí listů. Horní část chlupatého kalicha s krátkými ušty při rozkvětu odpadá a v květu zůstává jen dolní pohárkovitá část. Koruna je 12 -18mm dlouhá, žlutá, pavéza zdéli křídel. Lusk je válcovitý, 20 -40mm dlouhý, vlnatě chlupatý, červenohnědý. Rostlina kvete od ledna do června.
Velmi podobná je čilimka ostnitá (Calicotome spinosa), která se liší delšími trny a řidším olistěním, většinou jednotlivými květy a lysými lusky. Roste na podobných stanovištích západního mediteránu, chybí ve Francii a na Baleárách. Do komplexu Calicotome villosa patří i Calicotome infesta s řídce chlupatými lusky. Roste např. na Sicílii.

Čeleď:
Fabaceae - bobovité

Výskyt:
Čilimka vlnatá roste po celé Středozemí na suchých pasekách, na plochách po spálených lesích, na kyselých půdách, do nadmořské výšky 1200m.
Nové fotografie rostlin